Robert Kowal
Niedawno wspólnie występowali w Arabii Saudyjskiej, prezentując swoje umiejętności przed międzynarodową publicznością. W sobotę pokażą się na BBuskingu w Bielsku-Białej i na samą zapowiedź tego pokazu dreszcze przechodzą nam po plecach, a zimny pot zrasza spalone słońcem czoło. Krzysztof Riewold i Sebastian Siwiec to artyści uliczni, którzy potrafią żonglować wszędzie i wszystkim. Przygotujcie się więc na zabawę totalną z wirującymi maczugami, piłeczkami opierającymi się sile grawitacji czy z wariacką jazdą na jednym kółku. Dacie radę ogarnąć to wszystko?
W sobotę, 19 lipca 2025 w centrum Bielska-Białej powstanie osiem punktów na wzór przystanków autobusowych, gdzie od południa do wieczora będą się odbywać występy artystów cyrkowych, kuglarzy i aktorów. Przystanki pojawia się na skrzyżowaniu ulic Cechowej i 11 Listopada, na placach Ratuszowym i Wojska Polskiego, na ul. 11 Listopada przed Punktem 11, przed ratuszem i w altanie w parku za ratuszem oraz przy pomniku Reksia.



Przyciąga rosnącą publiczność
Autorem projektu BBusking jest Miłosz Goślicki z kolektywu artystycznego „Kapelusznik”, organizator Bielskiej Sceny Ognia, który uważa, że sztuka uliczna ma świetlaną przyszłość. To doskonała promocja bielskiej kultury, silny magnes ściągający do miasta wakacyjnych gości z okolicy. Każdy kolejny BBusking jest bardziej okazały od poprzednika, gromadzi coraz więcej artystów z wyrafinowanymi pokazami oraz przyciąga rosnącą publiczność.
Na przystanku przy Punkcie 11 (ul. 11 Listopada) występować będą żonglerzy Krzysztof Riewold i Sebastian Siwiec z Grupy Cyrkowej CUDAKI (godziny pokazów: 13:00-13:30 15:30-16:00 17:30-18:00 19:30-20:00). Duet narodził się z relacji mistrz-uczeń, a z czasem przerodził się w wieloletnią przyjaźń i artystyczne partnerstwo. Łączy ich pasja do sztuki cyrkowej i zamiłowanie do muzyki elektronicznej.

Przebiegł maraton, żonglując
Krzysztof Riewold to doświadczony artysta i pedagog cyrkowy, związany ze sztuką cyrkową od 2004 roku. Półfinalista programu Mam Talent, organizator festiwali Magia Cyrku i Zlotu Diabolo Polska, finalista festiwali Cyrkulacje i OWACJE, a także członek Sieci Pedagogiki Cyrku. Ma na koncie m.in. przebiegnięcie maratonu (42 km), żonglując trzema piłeczkami.
Sebastian Siwiec rozpoczął przygodę z żonglowaniem w 2015 roku. Dziś to laureat konkursów kuglarskich, zwycięzca biegu na 100 m z żonglowaniem trzema piłeczkami podczas EJC 2023 w Lublinie, największego na świecie i najbardziej prestiżowego wydarzenia środowiska żonglerów amatorów-hobbystów, artystów nowego cyrku i artystów ulicy. Cechuje go szybkość, kontrola ruchu i zamiłowanie do eksperymentów z przestrzenią. Utalentowany performer, uwielbia improwizację teatralną i rytmiczne gry.

Publiczność jest dwunastym zawodnikiem
W duecie tworzą pokaz pełen kontrastów i harmonii, wykorzystując żonglerkę, diabolo, monocykl, trickboard oraz ruch jako narzędzia wyrazu swojej artystycznej wizji. W spektaklu bawią się przestrzenią i rekwizytem. – W Bielsku-Białej będziemy wykorzystywać różne rekwizyty cyrkowe, w tym piłeczki, maczugi czy monocykl – przybliża Krzysztof Riewold.
Dramaturgia przedstawienia zależy w dużej mierze od kontaktu z widzami. – Będziemy angażować publiczność do pomocy w realizacji spektaklu. Liczymy na fajną atmosferę, dzięki której widzowie stają się artystami współtworzącymi widowisko – tłumaczy żongler.
W meczach piłkarskich publiczność jest dwunastym zawodnikiem, który często przesądza o zwycięstwie gospodarzy. Takie same prawa rządzą spektaklem ulicznym. Warto o tym pamiętać, stojąc na przystanku obok Punktu 11.
Robert Kowal
Zdjęcia: Krzysztof Riewold i Sebastian Siwiec

0 komentarzy