Zmarł Stanisław Janicki. Bielszczanin z wyboru, był legendą polskiego kina i telewizji ZDJĘCIA

maj 25, 2026Ludzie, Miasto

Stanisław Janicki, legenda polskiego kina i telewizji, nie żyje. Twórca kultowego cyklu W starym kinie zmarł 25 maja w wieku 93 lat. Był historykiem kina, dziennikarzem, reżyserem, scenarzystą, wykładowcą akademickim, krytykiem filmowym, pisarzem. Jego ciemne okulary, kultura i erudycja przyciągały przed ekrany miliony widzów.

Stanisław Janicki urodził się w Czechowicach‑Dziedzicach. Studiował filmoznawstwo na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego (1955). W latach 1954‑70 był dziennikarzem, a potem redaktorem magazynu Film, w latach 1970‑74 pracował w redakcji miesięcznika Kino. W latach 1964‑66 pełnił funkcję redaktora naczelnego Kroniki Filmowej Radar w Wytwórni Filmowej Czołówka. W latach 1974‑76 w Redakcji Filmowej Programu 1.

Wykładał historię filmu na wielu uczelniach, m.in. w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie (1980‑82) i na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (od 1982). Od wielu lat mieszkał w Bielsku‑Białej. Ogromną popularność zyskał dzięki cyklicznemu programowi W starym kinie, realizowanemu w telewizji w latach 1967‑99, w którym prezentował m.in. polskie filmy przedwojenne.

W latach 2004‑2019 prowadził w Bielsku‑Białej cykl spotkań Stare kino w Starym Zamku. Nakręcił filmy Bielsko‑Biała – dwa miasta w jednym (1998) oraz film biograficzny Brat papieża (2006) – o losach związanego z naszym miastem Edmunda Wojtyły – brata św. Jana Pawła II. W 2023 roku Rada Miejska przyznała mu tytuł Zasłużonego dla Miasta.

Po raz pierwszy zamieszkał w Bielsku wraz z rodzicami w 1946, gdy jego ojciec po powrocie ze stalagu otrzymał pracę jako główny księgowy w browarze. Janiccy mieli wtedy dwupokojowe mieszkanie z kuchnią na terenie browaru. – Z okien widziałem Cieszyńską – wspominał. Za płotem było kąpielisko Panorama, na które wkradał się z kolegami przez dziurę w płocie. Maturę zdał w maju 1951 w Liceum Handlowym w Bielsku.

Chodził dwa lata do Kopernika, ale go dwukrotnie z niego wyrzucano. Później na studia i po karierę wyjechał do Warszawy – pisaliśmy w artykule Supergwiazda telewizji mieszka po sąsiedzku. Z wizytą u Stanisława Janickiego ZDJĘCIA i FILM. Po latach Pan Stanisław zaprosił nas do swojego mieszkania w tzw. enerdowcu na bielskim osiedlu, gdzie przez kilka godzin opowiadał nam o swojej pracy i spotkanych po drodze ludziach.

Był skarbnicą wiedzy o kinie, filmie i telewizji, o Bielsku-Białej. Swoje bogate wspomnienia ubierał w piękną polszczyznę. – Nic mi tu nie przeszkadza, mam tu dobre warunki do pracy i do odpoczynku. A przede wszystkim wspaniałych ludzi – przyjaciół, znajomych – mówił o Bielsku-Białej.

bb

Udostępnij
Lubię to 5
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *