Zmarł Jacek Krywult, były wieloletni prezydent Bielska-Białej

lis 9, 2023Ludzie, Miasto

Jacek Krywult, były wieloletni prezydent Bielska-Białej nie żyje. Zarządzał miastem przez cztery kolejne kadencje do roku 2018, gdy zrezygnował z ubiegania się o fotel prezydenta na rzecz Jarosława Klimaszewskiego. Jacek Krywult zmarł w szpitalu przy ul. Emilii Plater. Miał 82 lata.

Jacek Krywult urodził się w 1941 w Stanisławowie. W wieku czterech lat wraz z rodzicami przeniósł się do Bielska-Białej – miasta, z którym związał całe swoje zawodowe i prywatne życie. Był absolwentem miejscowego Technikum Mechaniczno-Elektrycznego oraz Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

W Bielsku-Białej kojarzony jest głównie z Fabryką Aparatów Elektrycznych Apena. W przedsiębiorstwie tym pracował 35 lat. Przeszedł tam wszystkie stopnie zawodowej kariery – od stanowiska mistrza po fotel dyrektora i prezesa zarządu. Pod jego rządami Apena stała się jednym z najprężniej działających zakładów przemysłowych w Bielsku-Białej.

Jacek Krywult był radnym Miejskiej Rady Narodowej Bielska-Białej, od grudnia 1980  jej przewodniczącym. W kwietniu 1981 został wybrany – jako kandydat bezpartyjny – prezydentem Bielska-Białej. Funkcję tę sprawował do stanu wojennego. Do samorządu powrócił w 2002, kiedy został wybrany na prezydenta Bielska-Białej w bezpośrednich wyborach. Zarządzał miastem przez cztery kolejne kadencje do roku 2018, gdy zrezygnował z ubiegania się o fotel prezydenta na rzecz Jarosława Klimaszewskiego, po czym objął mandat radnego. 

Działał w Krajowej Izby Gospodarczej i Regionalnej Izby Handlu i Przemysłu. Był też wiceprezydentem Fundacji na rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. 

W 2018 roku w wieku 77 lat zmarła żona b. prezydenta Krystyna Krywult, którą pochowano na cmentarzu przy ul. Grunwaldzkiej w Bielsku-Białej.

bb

Zdjęcie: Urząd Miejski w Bielsku-Białej

Udostępnij
Lubię to 0
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *