Po wielu zakładach przemysłowych na terenie Bielska i Białej pozostały tylko archiwalne fotografie. Bispol, Lenko, Indukta, papiernia czy młyn Neumanna, przędzalnia Weldoro, Odlewnia Metali Nieżelaznych, fabryka Befa – tworzyły w przeszłości industrialną potęgę na pograniczu śląsko-małopolskim. Po nieistniejącym już świecie warsztatów, manufaktur i fabryk oprowadzi nas w niedzielę znany bielski historyk. Zapraszamy na sentymentalny spacer po zapomnianych fabrykach Bielska i Białej.
Wycieczka adresowana jest dla osób zainteresowanych historią bielsko-bialskiego przemysłu. Przypomniane zostaną dawne zakłady przemysłowe ulokowane przy ulicach Podwale, Okrzei i Grażyńskiego w Bielsku (m.in. Bispol, Lenko, Indukta, papiernia) oraz te, które działały niegdyś przy ulicach Komorowickiej i Legionów w Białej, m.in. spalony w 1946 wielki młyn Neumanna, Bielskie Zakłady Wyrobów Filcowych, Przędzalnia Wełny Czesankowej Weldoro, Odlewnia Metali Nieżelaznych oraz Bielska Fabryka Armatur Befa (Nowe Miasto). Na stacji Bielsko-Biała Wschód przewodnik przedstawi historię budowy linii kolejowej Bielsko-Kalwaria, oddanej do użytku w 1888 roku.
Znakomity przewodnik
Wycieczka pt. Na północ od centrum. Fabryki zapomniane odbędzie się w niedzielę, 15 października 2023. Naszym przewodnikiem będzie Piotr Kenig, znakomity bielski historyk Piotr Kenig. Udział w spacerze jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy. Wysyłając SMS na numer 693 315 998 lub maila zgłoszeniowego na następujący adres: stowarzyszenieolszowka@gmail.com, należy podać imię i nazwisko. Potwierdzeniem uczestnictwa jest otrzymanie informacji o miejscu zbiórki. Zapisy na poszczególne wycieczki są dokonywane tylko i wyłącznie w tygodniu przed daną wycieczką. Nie można zapisywać się na wszystkie na raz.
Wycieczka jest uzupełnieniem realizowanego od wielu lat Stowarzyszenie Olszówka projektu „Historyczne szlaki Bielska-Białej”. W roku 2023 mija 300. rocznica nadania Białej praw miejskich, a 50 lat temu w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej wyprodukowano pierwszego Fiata 126p. Dlatego organizatorzy chcą w tym roku pokazać konteksty odnoszące się do tych zagadnień. Znaczna część cyklu będzie poświęcona miastu Biała, aby zrozumieć jego obecny kształt urbanistyczny. Przewodnicy poruszą wiele spraw związanych z działaniem samorządu w dawnych czasach.
Na historycznym szlaku
Projekt cyklu wycieczek jest realizowany ze środków z akcji 1,5% dla Stowarzyszenia Olszówka – Organizacji Pożytku Publicznego. Dofinansowanie: Gmina Bielsko-Biała. Patronem projektu jest Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne. Aktualne informacje o wycieczkach organizowanych przez Stowarzyszenie Olszówka znajdziesz TUTAJ.
rok
Zdjęcia poniżej: ubiegłotygodniowy spacer po katedrze św. Mikołaja, fot. Stowarzyszenie Olszówka
0 komentarzy