Zamrożone liniowce i szybkie samochody. Pokażą Bielsko-Białą, jakiego nie znasz!

wrz 29, 2023Miasto

Wycieczki po Bielsku-Białej z kompetentnymi przewodnikami cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem i często trzeba mieć dużo szczęścia, aby zdążyć z rezerwacją miejsca. Tym razem poznamy urok międzywojennych kamienic, których architekci fascynowali się maszynami i nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi. Interesować nas będą zamrożone w czasie aerodynamiczne liniowce i szybkie samochody oraz romantyka starożytności i diamentowych szlifów stylu art deco. Ta niedziela znów będzie dla nas!

Przemysław Czernek zaprasza na niedzielną wycieczkę po Bielsku-Białej, której bohaterami będą zarówno dostojne gmachy użyteczności publicznej, jak i prywatne luksusowe domy mieszkalne. Tematem przewodnim spaceru po mieście będzie architektura w Białej i w Bielsku nawiązująca do klasycyzmu i prostoty stylu międzynarodowego.

Maszty z nowoczesnych transatlantyków

Poznamy realizacje wielu wybitnych architektów, m.in. Pawła Juraszki i Kazimierza Sołtykowskiego – z ich zaokrąglonymi, płynnymi elewacjami, przeszklonymi ścianami, których nie powstydziłyby się najlepsze współczesne biurowce, maszty z powiewającymi polskimi flagami przeniesionymi z nowoczesnych transatlantyków. Nie zabraknie dekoracyjnych gzymsów i geometrycznych figur przydających architekturze eklektyczny charakter w wydaniu modernistycznym.

Wycieczka pt. Bialski i bielski modernizm odbędzie się w niedzielę, 1 października 2023 – początek godz. 10.00. Udział jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy. Wysyłając SMS na numer 693 315 998 lub maila zgłoszeniowego na następujący adres: stowarzyszenieolszowka@gmail.com, należy podać imię i nazwisko. Potwierdzeniem uczestnictwa jest otrzymanie informacji o miejscu zbiórki. Zapisy na poszczególne wycieczki są dokonywane tylko i wyłącznie w tygodniu przed daną wycieczką. Nie można zapisywać się na wszystkie na raz.

Wycieczka jest uzupełnieniem realizowanego od wielu lat Stowarzyszenie Olszówka projektu „Historyczne szlaki Bielska-Białej”. W roku 2023 mija 300. rocznica nadania Białej praw miejskich, a 50 lat temu w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej wyprodukowano pierwszego Fiata 126p. Dlatego organizatorzy chcą w tym roku pokazać konteksty odnoszące się do tych zagadnień. Znaczna część cyklu będzie poświęcona miastu Biała, aby zrozumieć jego obecny kształt urbanistyczny. Przewodnicy poruszą wiele spraw związanych z działaniem samorządu w dawnych czasach.

Na historycznym szlaku

Projekt cyklu wycieczek jest realizowany ze środków z akcji 1,5% dla Stowarzyszenia Olszówka – Organizacji Pożytku Publicznego. Dofinansowanie: Gmina Bielsko-Biała. Patronem projektu jest Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne. Aktualne informacje o wycieczkach organizowanych przez Stowarzyszenie Olszówka znajdziesz TUTAJ.

W następną niedzielę (8 października) dr Bogusław Chorąży zaprowadzi nas do parafii św. Mikołaja w Bielsku (Katedra znana i nieznana), a 15 października Piotr Kenig opowie o zapomnianych fabrykach (Na północ od centrum).

rok

Udostępnij
Lubię to 4
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *