Zaczęli rządzić w gospodzie. Nowy impuls dla badaczy dziejów Bielska-Białej

cze 6, 2023Miasto

Na początku władze Białej urzędowały w… gospodzie, później w drewnianym ratuszu, a obecna siedziba prezydenta miasta i rady miejskiej to stosunkowo młody gmach. Badania archeologiczne prowadzone na placu Wojska Polskiego stały się nowym impulsem dla badaczy dziejów miasta. W najbliższą niedzielę będziemy mogli poznać tę ciekawą historię dzięki przewodnikowi Piotrowi Kenigowi.

Przez dłuższy czas funkcję urzędową pełniła gospoda starościńska w północnej części Rynku. W 1750 oddano do użytku drewniany ratusz w pierzei południowej (ul. 11 Listopada 38), zastąpiony w 1827 piętrowym budynkiem murowanym, przekształconym do dzisiejszej postaci w latach 1868-1871. W 1897 ojcowie miasta przenieśli się do nowego gmachu, który jest od 1951 ratuszem połączonego dwumiasta Bielska-Białej.

W niedzielę, 11 czerwca 2023 odbędzie się kolejna wycieczka z cyklu „Historyczne szlaki Bielska-Białej” (początek godz. 10.00). Przewodnik Piotr Kenig zaprezentuje budynki będące ratuszami miasta Biała na przestrzeni wieków. Badania archeologiczne prowadzone w ub. roku na placu Wojska Polskiego stały się impulsem do ponownego przeanalizowania historii siedzib władz miejskich Białej. Podczas spaceru szczegółowo przedstawiona zostanie także historia zabudowy placów Wojska Polskiego i Ratuszowego.

Wycieczka jest uzupełnieniem realizowanego od wielu lat Stowarzyszenie Olszówka projektu „Historyczne szlaki Bielska-Białej”. W roku 2023 mija 300. rocznica nadania Białej praw miejskich, a 50 lat temu w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej wyprodukowano pierwszego Fiata 126p. Dlatego organizatorzy chcą w tym roku pokazać konteksty odnoszące się do tych zagadnień. Znaczna część cyklu będzie poświęcona miastu Biała, aby zrozumieć jego obecny kształt urbanistyczny. Przewodnicy poruszą wiele spraw związanych z działaniem samorządu w dawnych czasach.

Terminy i tematy kolejnych wycieczek

*18.06.2023, godz. 10.00 – „Michal Bohúň – słowacki twórca narodowy w Białej”, prowadzenie Teresa Dudek-Bujarek.

*24.06.2023, godz. 10.00 – „Architektura i urbanistyka z czasów założenia Białej”, prowadzenie dr Ewa Janoszek

*25.06.2023, godz. 10.30 – Przed i po Bielskim Syjonie”, prowadzenie Andrzej Czauderna.

Wycieczki są bezpłatne, ale obowiązują zapisy. Zapisy na poszczególne wycieczki są dokonywane wyłącznie w tygodniu przed daną wycieczką. Nie można zapisywać się na wszystkie na raz. Wysyłając SMS na numer 693 315 998 lub maila zgłoszeniowego na adres stowarzyszenieolszowka@gmail.com, należy podać imię i nazwisko. Potwierdzeniem uczestnictwa jest otrzymanie informacji o miejscu zbiórki.

Projekt cyklu wycieczek jest realizowany ze środków z akcji 1,5% dla Stowarzyszenia Olszówka – Organizacji Pożytku Publicznego. Dofinansowanie: Gmina Bielsko-Biała. Patronem projektu jest Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne. Aktualne informacje o wycieczkach organizowanych przez Stowarzyszenie Olszówka znajdziesz TUTAJ.

bb

Udostępnij
Lubię to 4
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *