Robert Kowal
Widzicie Teodora Sixta unoszącego się nad dachami starówki? To nie fikcja! – Dotychczas odcięte od tkanki miejskiej murem, zamknięte i zapomniane stare cmentarze będą udostępnione w formie enklaw starodrzewu, zabytków sztuki cmentarnej, miejsc wytchnienia od zgiełku miasta oraz pamięci o znamienitych rodach fabrykantów, włodarzy miasta, mieszczan – czytamy. Drogę ku parkom pamięci wskażą hologramy, które ukażą się w przestrzeni miasta. Dzięki technologii AR każdy będzie mógł wybrać się na spacer ze sławnymi postaciami, zobaczyć ich wille, fabryki czy uroczystość uruchomienia pierwszego tramwaju. Prace już trwają.
Zarys tych brzmiących nieprawdopodobnie projektów znajdziemy w tzw. Bidbooku, który opisuje działania już podjęte i zaplanowane przez miasto Bielsko-Biała w związku z udziałem w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. – Do tej pory udało nam się zintegrować ze sobą wiele środowisk, zwiększyć ich kreatywność, przełamać uprzedzenia, sprowokować do wspólnych marzeń. Zapoczątkowaliśmy nowe przedsięwzięcia i wzmocniliśmy te, które funkcjonowały odrębnie, uzyskując efekt synergii – piszą autorzy tego dokumentu.
Spacer ze sławną postacią
Zakłada on m.in. udostępnienie starego cmentarza ewangelickiego oraz żydowskiego w formie parków pamięci. Drogę ku parkom pamięci mają wskazywać hologramy znanych i ważnych obywateli ulokowane w przestrzeni miasta historycznie z nimi związanej. – Szczegóły techniczne nie są jeszcze znane, ale pewne elementy będą wykonane w osadzeniu urządzeń holograficznych, a część wykorzysta rozwijającą się technologię AR, która pozwoli na spacer z daną postacią – wyjaśnia Rafał Sakowski, członek zespołu zadaniowego ESK 2029. Tak prezentowane treści opracują artyści, którzy zostaną wybrani najprawdopodobniej w drodze konkursu.
Jak dowiaduje się witajbielsko.pl, prezentacje hologramowe postaci sławnych bielszczan zostaną powiązane z ich willami, fabrykami, być może z ważnymi wydarzeniami w dziejach Bielska i Białej, np. otwarciem pierwszej linii tramwajowej. W oparciu o technologię rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości uczestnicy projektów wybiorą się w podróż przez historię. – Odwiedzający cmentarz ewangelicki będą mogli zanurzyć się w przeszłości i poznać historie osób pochowanych na tym cmentarzu – precyzuje Bidbook.
Opinia historyków i mieszkańców
Dotychczas nie rozstrzygnięto, jakie konkretnie postacie będą eksponowane w przestrzeni miasta. Z informacji przekazanych portalowi przez zastępcę dyrektora BCK wynika, że powstanie lista osób zasłużonych dla Bielska i Białej, która będzie stopniowo uzupełniana. Z pewnością niezbędna okaże się opinia historyków zajmujących się naszym miastem. – Chcielibyśmy włączyć w to mieszkańców – wyjaśnia Rafał Sakowski. Szczegóły będą znane po rozstrzygnięciu pierwszego etapu konkursu.
Autorzy Bidbooka deklarują, że projekt zostanie zrealizowany w latach 2027-2029, lecz nie można wykluczyć wcześniejszego wdrożenia niektórych jego elementów. – Sprawa jest skomplikowana od strony finansowej i dopracowania koncepcji. Realnie mówmy o roku 2028 lub 2029, ale mamy nadzieję, że projekt będzie rozwijany stopniowo – słyszymy. To, kiedy ukażą się pierwsze hologramy w przestrzeni miasta zależy w dużej mierze od wariantu, jaki przyjmie zespół. Będzie to okazja do przetestowania istniejących możliwości technologicznych. Wiadomo, że liderami w tej branży są rynki azjatyckie i arabskie.
Obiekty zawieszone w przestrzeni
Jak przekonuje jeden z polskich producentów wyświetlaczy z efektem holograficznym, innowacyjny system nakładających się wyświetlaczy pozwala na uzyskanie prawie nieograniczonej powierzchni obrazu o niespotykanej dotąd jakości i rozdzielczości z efektem holograficznym. Zawieszone w przestrzeni obiekty, napisy czy postaci przyciągają wzrok, budząc zdumienie i zachwyt. Animacje poza realizmem obiektów i struktur zawierają dodatkowe efekty specjalne, co pozwala na tworzenie nieznanej dotąd formy prezentacji treści.
Jak dowiaduje się witajbielsko.pl, obecnie trwają rozmowy, by wkrótce technologia hologramu została wprowadzona w Bielsku-Białej w celach edukacyjnych. Autorzy Bidbooka obiecują, że dzięki VR i AR będziemy w stanie zrekonstruować również obraz dawnego grodziska i pokazać, jak niegdyś wyglądało tam życie.
Wspaniały projekt. Niech pamięć o znanych Polakach nie zginie! Uczmy młodych szacunku do przodków którzy zrobili tyle dobrego dla regionu.
Tyle lat trzeba było czekać żeby można było poznać prawdziwą historię Bielska . Moi rodzice przybyli tu ze Lwowa bo nie chcieli zostać w Związku Radzieckim . Komuna milczała i nie była zainteresowana prawdą . Teraz wypełniam tą lukę .
Dzięki wszystkim tym zapełniają treścią te braki .