Wypaczone referendum śmieciowe. Pytania, których nie powinno być

mar 13, 2023Miasto

Małgorzata Zarębska

Od ponad trzech lat prezydent Jarosław Klimaszewski prowadzi działania przygotowujące do rozpoczęcia budowy spalarni odpadów. Takie działania kosztowały już Bielsko-Białą bardzo dużo pieniędzy. Na zapytanie w jednej z interpelacji, którą składałam wraz z innymi radnymi, o konkretne koszty, otrzymałam odpowiedź, że jak dotąd wydano ponad 480 tys. zł. Oznacza to, a interpelacja datowana jest na rok 2022, że wydaliśmy pół miliona złotych na promocję rozwiązania, o którego zasadność pytać będziemy dopiero teraz.

Stowarzyszenie Niezależni.BB od początku stoi na stanowisku, że decyzję o ewentualnym powstaniu ITPO powinni podjąć sami mieszkańcy, wypowiadając się w tej sprawie w referendum lokalnym. To my byliśmy inicjatorami tego pomysłu. Pomysłu, który w formie wypaczonej Pan Prezydent kreuje jako swój. Wypaczonej, bo aktualna wersja referendum jest rozszerzona o pytania, które nie powinny się naszym zdaniem tam w ogóle znaleźć.

Zakres tematyczny referendum dotyczyć powinien bowiem tylko spalarni. Konsultacje, które odbyły się z klubami i otoczeniem biznesu w tej sprawie, dały jednogłośne rekomendacje o uwzględnieniu tylko jednego pytania. Ale jak to w tym mieście od lat jest, i tak decyduje jedna słuszna racja. Pomimo ustaleń, zebrań i konsultacji będą trzy pytania.

Stowarzyszenie Niezależni.BB opowiada się przeciwko budowie spalarni odpadów w Bielsku-Białej. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć́, że nie sprzeciwiamy się samej technologii spalania, lecz konkretnym planom inwestycyjnym władz miasta. Prezydent chce żebyśmy wydali pieniądze, których nie mamy, na rzecz spalarni, której w takim wymiarze nie potrzebujemy, żeby zrobić dobrze ludziom, których nie znamy.

Radni Niezależnych.BB na sesjach Rady Miejskiej dwukrotnie składali projekt uchwały referendalnej. Stoimy na stanowisku, że opinia i decyzja mieszkańców w tej kwestii winny wyprzedzać działania przygotowawcze podejmowane przez Pana Prezydenta, zwłaszcza, że już teraz generują one koszty dla budżetu Miasta. Dopiero w grudniu ub. roku pojawiła się wola ze strony Prezydenta, aby przystąpić do organizacji referendum. Oznacza to początek kampanii referendalnej, w której ścierać się będą argumenty przeciwników i zwolenników spalarni.

Małgorzata Zarębska

***

Autorka jest radną Rady Miejskiej Bielska-Białej

Udostępnij
Lubię to 11
Nie lubię tego 2

2 komentarze

 1. Rolingston

  Najłatwiej wydaje się nieswojo kasę.

  5
  1
  Odpowiedz
 2. epsi

  Zgadzam się, spalarnia planowana jest za duża, za droga, a uwzględniając ilość istniejących oraz rozbudowywanych czy już z pozwoleniami na budowę spalarni w Polsce, do tego cementownie które potrzebują paliwa z tworzyw (tzw RDF), za kilka lat moce przerobowe w Polsce będą wystarczające. Dlaczego? Bo są duże zmiany prawne do których Polska zobowiązana jest przed UE – już w Sejmie jest ustawa SUP (eliminująca/minimalizująca ilość plastików jednorazowego użytku), w ministerstwach 2 projekty ROP (odpowiedzialność producenta za wprowadzanie na rynek materiałów niepochodzących z recyklingu – bardzo duże opłaty które mają zarówno minimalizować ilość, jak i promować używanie recyklatów), ustawa o szerokiej kaucji – mniej opakowań jednorazowych, łatwe i powszechne systemy kaucyjne, na to dochodzą wymagania odnośnie łatwości recyklingu opakowań, a na to kary dla gmin za niespełnienie minimów przekazania do recyklingu które przy spalarni będziemy zawalać mocno i płacić duże kary. A ponadto ostani hit przeciw spalarniom – od 2028r zostaną objęte systemem opłat za emisje CO2, a tu na jednostkę wytworzonej energii są dość słabe, stąd jak ta energia będzie na rynku musiała konkurowac z coraz liczniejszymi źródłami z OZE oraz za dekadę z elektrowniami atomowymi, to sorry, ale nie będzie konkurencyjna. Wszystko to spowoduje że czeka nas drożyzna za odpady na 30-40 lat, bo przecież wiadomo kto za to wszystko zapłaci.

  2
  2
  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *