Wyjątkowa kamienica w kostiumie francuskim. Przepiękny gmach w fatalnym sąsiedztwie

paź 2, 2023Miasto

Remont konserwatorski zabytkowej kamienicy mieszczańskiej u podnóża wzgórza zamkowego w Bielsku-Białej został nagrodzony w prestiżowym konkursie. Wcześniej Rada Miejska wsparła finansowo inwestycję dotacją celową w wysokości 550 tys. zł. Na podobny gest czeka wiele budynków z bliższego i dalszego sąsiedztwa.

Uroczysta gala wręczenia nagród i wyróżnień w tegorocznej edycji konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w. odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. W uzasadnieniu werdyktu jury podkreśliło, że przyznało nagrodę za konsekwentne prace konserwatorsko-budowlane, które doprowadziły do wyremontowania zabytkowej kamienicy u podnóża wzgórza zamkowego. Kamienica zwyciężyła w kategorii obiekty mieszkalno-usługowe.

Budynek przy ul. Zamkowej 8 został wybudowany w 1897 dla Karola Mikscha w stylistyce historyzmu, w tzw. kostiumie francuskim i stanowi jeden z nielicznych przykładów tego typu architektury w mieście. Rada Miejska Bielska-Białej wsparła finansowo remont obiektu dotacją celową w wysokości 550 tys. zł. Dofinansowanie dotyczyło remontu konserwatorskiego elewacji, sieni i klatki schodowej oraz wykonania izolacji ścian fundamentowych budynku.

Remont poprawił stan techniczny i estetykę kamienicy i był kontynuacją prac renowacyjnych podjętych jeszcze w roku 2021, kiedy naprawiono więźbę dachową i wymieniono pokrycie dachu budynku.

bb

Zdjęcie: Urząd Miejski w Bielsku-Białej

Udostępnij
Lubię to 4
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *