Wreszcie polski historyczny film akcji. Westernu z Dzikiego Wschodu nam było trzeba KONKURS

maj 15, 2024Hity z kina i TV

Niektórzy wybrzydzają, ale większość widzów jest zachwycona, o czym świadczą pełne sale, liczne nagrody i nominacje. „Kos” pokazuje ważny epizod w historii Polski, tylko w bardzo gorzkiej pigułce. Ktoś napisał, że jest to film o tym, dlaczego tak wiele nie miało prawa nam się udać i że każdemu bohaterowi nasz naród może podciąć nawet największe skrzydła. Padnie też ważne pytanie: dlaczego Polacy Boga i Honor stawiają przed Ojczyzną. Mamy bezpłatne wejściówki dla Czytelników.

Jest wiosna 1794 roku, w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz „Kos” Kościuszko, który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik Domingo. Tropem Kościuszki wraz z listem gończym podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz Dunin, który za wszelką cenę chce schwytać generała zanim ten wywoła narodową rebelię.

W tym samym czasie młody chłop Ignac, szlachecki bękart, marzy o nadaniu herbu i majątku przez swojego nieprawego rodzica, Duchnowskiego, który tuż przed śmiercią uwzględnia go w testamencie. Gdy ojciec umiera, chłopak musi uciekać przed swoim przyrodnim bratem Stanisławem, który nie chce dopuścić do realizacji ojcowskiej woli. Ignac kradnie testament i ma tylko dwa dni, aby stawić się z nim przed sądem i udowodnić swój tytuł szlachecki.

W trakcie ucieczki Ignac spotyka Domingo, a między mężczyznami tworzy się silna więź porozumienia, choć obaj nie znają nawzajem swojego języka. Razem trafiają do dworku Pułkownikowej, gdzie Kościuszko ukrywa się, czekając na negocjacje z magnatami. Kos jest nieufny wobec Ignaca i trzyma go w areszcie, ale w decydującym momencie to właśnie w rękach niepozornego szlacheckiego bękarta będą leżały losy powstania. Gdy nadejdzie chwila próby, Ignac będzie musiał wybrać – czy dalej podążać za dziedzictwem ojca, czy przyłączyć się do „Kosa” Kościuszki i walczyć z nim o najwyższą stawkę.

W historycznym filmie akcji pt. Kos występują m.in. Bartosz Bielenia, Jacek Braciak, Jason Mitchell, Robert Więckiewicz, Agnieszka Grochowska, Andrzej Seweryn, Joanna Szczepkowska i Dorota Segda. Film pokaże kino Helios w czwartek, 16 maja o godz. 18.00. Dla Czytelników mamy dwie bezpłatne podwójne wejściówki na projekcję. 

Aby wygrać, należy odpowiedzieć na proste pytanie: Kto jest reżyserem filmu „Kos”? Odpowiedź prosimy przesyłać na adres: redakcja@witajbielsko.pl, podając w tytule maila KONKURS. Wejściówki otrzymają osoby, które najszybciej prześlą prawidłową odpowiedź. Czas start!

Dzięki cyklowi Kultura Dostępna szerokie grono odbiorców może zapoznać się w najwyższym kinowym standardzie z polską sztuką filmową, korzystając z niezwykle atrakcyjnej ceny biletu. W 2024 cena biletu w Kulturze Dostępnej wyniesie nadal 12,90 zł!

Portal witajbielsko.pl jest partnerem medialnym cyklu Kultura Dostępna w kinie Helios w Bielsku-Białej.

rok

Zdjęcia: Helios

Repertuar projektu w maju 2024

23 maja – Tyle co nic

30 maja – W nich cała nadzieja

Udostępnij
Lubię to 2
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *