Wielkie zmiany w Lipniku. Zapomniane dowody bogactwa miasta

sie 24, 2023Miasto

Zajrzymy do dworu Köntzera i folwarku Zipsera, poznamy dawną wytwórnię wódek i likierów. Czy wiecie gdzie jest dwór starostów lipnickich i dawny plac targowy? Wszystkiego dowiemy się na niedzielnej wycieczce stowarzyszenia Olszówka pod kierunkiem świetnego przewodnika. Liczne archiwalne fotografie pomogą nam uzmysłowić ogrom zmian, jakie zaszły w okresie minionego półwiecza po zbudowaniu nowej ul. Żywieckiej oraz ul. Lwowskiej.

Stowarzyszenie Olszówka zaprasza na spacer historyczny po graniczącej z Białą zachodniej części historycznego Lipnika. Poznamy fragment miasta od ul. Wyzwolenia i placu Opatrzności Bożej na zachodzie po ul. Wapienną na wschodzie i od ul. P.M. Bohuna na północy po ul. Cmentarną na południu. Osią zwiedzania będzie ul. Lipnicka i płynący obok potok Niwka. Będziemy stromo podchodzić pnącymi się pod górę ul. Bohaterów Westerplatte i Krakowską.

Wille bialskich notabli

Zobaczymy miejsca, gdzie obecnie znajduje się klasztor św. Hildegardy, czyli dawny dwór starostów lipnickich, a także dawny plac targowy i jego okolice. Zajrzymy do dworu Köntzera i folwarku Zipsera. Poznamy dawną wytwórnię wódek i likierów. Przypatrzymy się miejscu, gdzie była synagoga. Poznamy niektóre wille bialskich notabli.

Wycieczka pt. Dolny Lipnik – dawniej i dziś odbędzie się w niedzielę, 27 sierpnia – początek godz. 10.30. Naszym przewodnikiem będzie znakomity bielski historyk Piotr Kenig. Udział jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy. Wysyłając SMS na numer 693 315 998 lub maila zgłoszeniowego na adres stowarzyszenieolszowka@gmail.com, należy podać imię i nazwisko. Potwierdzeniem uczestnictwa jest otrzymanie informacji o miejscu zbiórki. Zapisy na poszczególne wycieczki są dokonywane tylko i wyłącznie w tygodniu przed daną wycieczką. Nie można zapisywać się na wszystkie na raz.

Na historycznym szlaku

Wycieczka jest uzupełnieniem realizowanego od wielu lat Stowarzyszenie Olszówka projektu „Historyczne szlaki Bielska-Białej”. W roku 2023 mija 300. rocznica nadania Białej praw miejskich, a 50 lat temu w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej wyprodukowano pierwszego Fiata 126p. Dlatego organizatorzy chcą w tym roku pokazać konteksty odnoszące się do tych zagadnień. Znaczna część cyklu będzie poświęcona miastu Biała, aby zrozumieć jego obecny kształt urbanistyczny. Przewodnicy poruszą wiele spraw związanych z działaniem samorządu w dawnych czasach.

Projekt cyklu wycieczek jest realizowany ze środków z akcji 1,5% dla Stowarzyszenia Olszówka – Organizacji Pożytku Publicznego. Dofinansowanie: Gmina Bielsko-Biała. Patronem projektu jest Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne. Aktualne informacje o wycieczkach organizowanych przez Stowarzyszenie Olszówka znajdziesz TUTAJ.

Gotowy jest już plan wycieczek na wrzesień. W kolejnych terminach poznamy m.in. tajemnice Hałcnowa, bielsko-bialski modernizm, architekturę miasta w rozkwicie oraz zapoznamy się z przebiegiem kampanii wrześniowej 1939 w Bielsku i okolicach. Jak zwykle, poprowadzą nas najlepszy bielscy przewodnicy.

rok

Zdjęcie: Jakob Gols ok. 1908

Udostępnij
Lubię to 7
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *