Wielka zabawa majówkowa przy schronisku. Dosłownie 100 m poniżej trwa wielkie rżnięcie ZDJĘCIA

maj 5, 2024Ludzie, Miasto

Przy górnej stacji kolejki na Szyndzielnię trwa wielka impreza majówkowa. Dla dorosłych przygotowano żur, kwaśnicę czy potrawy z grilla, a dla dzieci Miasteczko Pana Kleksa z zabawami artystycznymi i animacjami ruchowymi. Przy odrobinie uwagi wszyscy mogą zobaczyć ogromną skalę wycinki drzew nieopodal schroniska. To historyczna okazja. Za parę lat dzieci mogą nie pamiętać, że tam był dorodny las.

Alarmujący wpis pojawił się wczoraj na Facebooku Inicjatywy „Las Wokół Miast”, której  grupy terenowe penetrują swoje rewiry. Fotografie lasu w okolicach Szyndzielni wykonał zespół zajmujący się leśnictwami Kamienica i Bystra.

Środek majówki, wiele osób już było, a niektóre dopiero będą na Szyndzielni. Niedaleko od szlaku, dosłownie 100 m poniżej schroniska na Szyndzielni oraz drogi wiodącej z kolejki gondlowej trwa w najlepsze wycinka dorodnych drzew, głównie buków oraz dewastacja dróg leśnych – czytamy na profilu Las Wokół Miast na Facebooku. – Dzieje się to w pododdziale numer 74-a, który ma status lasu ochronnego (cokolwiek to znaczy u leśników). Według obowiązującego prawa, powinien być szczególnie chroniony – podkreślają aktywiści.

Wkrótce w okolicy odbędą się zawody Pucharu Świata Mountain Bike World Series. Sportowcy i ich ekipy techniczne zobaczą wcześniej wycięte zbocza wokół Kołowrotu oraz rezultaty niedawnej wycinki pod Szyndzielnią. Niedługo później to samo obejrzą uczestnicy Festiwalu „Dzięwięćsił”. Wydarzenie odbywa się równolegle w dziewięciu lokalizacjach, w tym w Bielsku-Białej. Czy – jak piszą aktywiści leśni – jego tłem… będzie brak tła z drzew?

Inicjatywa „Las Wokół Miast” zamieściła mapę, na której na czerwono zaznaczono tegoroczne wycinki, a bez daty zaplanowane do roku 2027. Miejsca z szarym odcieniem już wycięto.

Najbardziej bulwersujące jest to, że Nadleśnictwo Bielsko jest jednym z najbardziej deficytowych w całej Polsce. Czyli inne nadleśnictwa, tnąc na potęgę u siebie, dokładają do naszego, żeby można tu dewastować lasy górskie, które powinny być zachowane z wielu powodów m.in. dlatego, żeby chronić zasoby wody – czytamy na Facebooku.

Społeczni strażnicy lasu apelują o przyłączenie się do akcji w obronie beskidzkich lasów i podpisanie petycji do Minister Klimatu i Środowiska. Petycję znajdziesz TUTAJ.

rok

Zdjęcia: Inicjatywa „Las Wokół Miast”

Udostępnij
Lubię to 2
Nie lubię tego 1

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *