W Bielsku-Białej przybywa pacjentów po próbach samobójczych. Nie ma ludzi zupełnie normalnych? FILM

lut 24, 2024Ludzie, Miasto

Do Bielskiego Centrum Psychiatrii – Olszówka w Bielsku-Białej trafia coraz więcej osób po próbach samobójczych, zarówno dzieci i młodzieży, jak dorosłych. Wszyscy jesteśmy poniekąd nienormalni, tylko nie wszystkie przypadki zostały w porę zdiagnozowane? – pytamy żartobliwie panią psychiatrę. Nie ma się jednak z czego śmiać. Jest wielki problem!

Bielskie centrum psychiatrii nie potrzebuje reklamy. – Mamy pacjentów po kokardki – słyszymy. Wiele osób nie radzi sobie z problemami dnia codziennego, z nadmiarem obowiązków rodzinnych i zawodowych, z dużymi oczekiwaniami swoich dzieci. W konsekwencji w nasze życie wdziera się smutek, zwątpienie, niepokój o przyszłość. Nie możemy spać całymi nocami, a problemom emocjonalnym towarzyszą powracające bóle somatyczne, np. brzucha, kręgosłupa, głowy czy stawów.

Izabela Dydo-Konior, zastępca dyrektora ds. medycznych Bielskiego Centrum Psychiatrii Olszówka w Bielsku-Białej, kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego tłumaczy, że to, jak w dorosłym życiu radzimy sobie z problemami dnia codziennego wynika m.in. z warunków, w jakich dorastaliśmy i jaką opieką zostaliśmy otoczeni w młodości. Jeśli za młodu nie nauczono nas radzenia sobie ze stresem, niewykluczone, że w przyszłości będziemy szukać wsparcia psychiatry, psychoterapeuty czy psychologa.  

Młodzież ma trudności z samoakceptacją czy akceptacją rówieśników, jest uzależniona od komputera i telefonu. Osoby w kryzysie otrzymują pomoc w centrum na Olszówce. Pacjenci zgłaszają się do punktu koordynacyjnego, gdzie uzyskują bieżące wsparcie specjalistów, którzy w razie potrzeby skierują do psychiatry lub psychologa. W następnej kolejności pomoc udzielana jest w czterech oddziałach dziennych, gdzie odbywają się warsztaty terapii zajęciowej.  

 – Są u nas osoby po próbach samobójczych – informuje pani psychiatra z Olszówki. Pacjent z takim epizodem trafia do oddziału całodobowego. W trakcie hospitalizacji otrzymuje pomoc psychologa oraz wsparcie farmakologiczne. W dalszym etapie pacjenci są kierowani do oddziałów dziennych, gdzie pobyt trwa zazwyczaj kilka tygodni. – Zwykle stan ich zdrowia poprawia się na tyle, że mogą wrócić do swojego środowiska i poprzednich obowiązków – dodaje Izabela Dydo-Konior.

rok

Film: Lech Fedyszyn

Bielskie Centrum Psychiatrii – Olszówka w Bielsku-Białej

ul. Olszówka 102, 43-309 Bielsko-Biała
tel. 33 812 30 41, 33 811 65 45 fax: 33 811 39 23
mail: bcp@psychiatria.bielsko.pl

Udostępnij
Lubię to 2
Nie lubię tego 0

1 komentarz

  1. Rolingston

    Wszyscy mają żle pod sufitem w tych nieformalnych czasach.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *