W Bielsku-Białej nie będzie spalarni odpadów. Prezydent uszanował wynik referendum

kwi 20, 2023Miasto

W specjalnym oświadczeniu złożonym na dzisiejszym posiedzeniu Rady Miejskiej prezydent Jarosław Klimaszewski poinformował o rezygnacji z planów budowy spalarni odpadów w Bielsku-Białej. W jego kadencji nie będzie też ograniczenia ruchu na ul. 3 Maja.

Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej prezydent Jarosław Klimaszewski poinformował, że w jego kadencji nie zostanie zbudowana instalacja do spalania odpadów komunalnych. Zgodnie z wolą mieszkańców miasta, nie będzie też ograniczenia ruchu kołowego na ul. 3 Maja.

In vitro z budżetu miasta

Prezydent Bielska-Białej podziękował mieszkańcom za liczny udział w referendum. Jego zdaniem, frekwencja była tak duża, gdyż bielszczanie mogli wypowiedzieć sie w trzech ważnych dla miasta sprawach. Prezydent poinformował, że podejmie dalsze kroki w związku z pozytywną decyzją mieszkańców w sprawie finansowania in vitro dla par borykających się z problemem bezpłodności.

Czytaj także: Kto przegrał referendum? Władze miasta czekają teraz trudne dni

W krótkiej dyskusji radny Maksymilian Pryga z klubu Jarosława Klimaszewskiego podziękował mieszkańcom za liczny udział w referendum. Jego zdaniem, wygrała demokracja. Z kolei radny Konrad Łoś z klubu PiS podziękował bielszczanom, że potrafili powiedzieć „nie” dla niepotrzebnej inwestycji.

Radny Janusz Okrzesik z klubu Niezależni.BB podkreślił, że gdyby referendum było przeprowadzone wcześniej, tak jak wnioskował jego klub, miasto uniknęłoby wielu niepotrzebnych wydatków.

Przypomnijmy: w niedzielnym referendum frekwencja wyniosła 28,44 proc. Żeby wyniki glosowania były wiążące dla władz, powinno w nim wziąć udział 30 proc. uprawnionych.

NIE dla projektów prezydenckich

Na pierwsze pytanie:  Czy jesteś za budową instalacji termicznego przekształcania odpadów (spalarni odpadów) w Bielsku-Białej przy ul. ks. Józefa Londzina 17c (teren byłej ciepłowni)? – większość głosujących, czyli 20.449 osób odpowiedziało NIE. TAK przy pytaniu o spalarnię zaznaczyło na karcie do głosowania 15.271 osób.

Na drugie pytanie: Czy jesteś za dofinansowywaniem z budżetu gminy Bielsko-Biała zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego in vitro? – większość odpowiedziała pozytywnie, przy czym 22.351 osób zagłosowało na TAK, a 13.211 na NIE. 

Na trzecie pytanie: Czy jesteś za ograniczeniem ruchu pojazdów na ulicach 3 Maja i Zamkowej na odcinku pomiędzy ul. Wałową a ul. gen. Władysława Sikorskiego, poprzez wprowadzenie na nich zakazu ruchu z dopuszczeniem autobusów, zaopatrzenia we wskazanych godzinach, TAXI, służb miejskich, mieszkańców bez alternatywnego dojazdu do zamykanego ciągu ulic, rowerów? – NIE odpowiedziało 21.978 osób, a TAK 13.593 głosujących. 

Robert Kowal

Udostępnij
Lubię to 8
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *