W banku jest hotel, a w ZUS-ie działa Lichtspiele. Laureat Oscara kręci nowy film ZDJĘCIA i FILM

sie 17, 2025Ludzie, Miasto

Robert Kowal

Na ul. Sixta, w centrum Bielska-Białej kręci swój nowy film Paweł Pawlikowski, laureat Oscara. Twórca urodzony w Warszawie jest zdaniem wielu krytyków jednym z najciekawszych reżyserów… brytyjskich. Bielskie ulice z ich historyczną zabudową przedstawiają powojenny Frankfurt nad Menem, gdzie dawny bank gra rolę hotelu Metropol, a w budynku ZUS działa Lichtspiele. Wiadomo już kiedy produkcję będziemy mogli oglądać w kinach.

Paweł Pawlikowski pochodzi z Warszawy. Będąc nastolatkiem wyjechał wraz z matką do Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoczął karierę jako reżyser filmów dokumentalnych dla BBC. Zrealizowany przez niego w 2000 roku film fabularny „Ostatnie wyjście” nagrodzono wieloma międzynarodowymi wyróżnieniami. Pawlikowski otrzymał za niego nagrodę BAFTA dla Najbardziej Obiecującego Debiutanta w Brytyjskim Kinie oraz laur dla najlepszego brytyjskiego filmu na festiwalu w Edynburgu. 

W 2012 roku reżyser wrócił do kraju, by nakręcić swój pierwszy polski film. Jego „Ida” okazała się wielkim triumfem artystycznym. Produkcję uhonorowano Oscarem za najlepszy film nieanglojęzyczny, a Paweł Pawlikowski został pierwszym polskim laureatem w tej kategorii. Nominacje do Oscara w kategoriach Najlepszy reżyser oraz Najlepszy film nieanglojęzyczny uzyskała później jego „Zimna wojna”.

Produkcja obecnie realizowana w Bielsku-Białej to „Vaterland”, opowieść o życiu Thomasa Mana, laureata Literackiej Nagrody Nobla, inspirowana powieścią „Czarodziej” (The Magician) irlandzkiego pisarza Colma Tóibína. Fabuła przenosi widzów do lat 40. i 50. XX wieku, a Bielsko-Biała z jej modernistyczną zabudową w centrum przedstawia Frankfurt nad Menem w 1949 roku.

Zdjęcia realizowane są przy ulicach Sixta oraz Krasińskiego. W dawnym budynku Narodowego Banku Polskiego znajduje się teraz hotel Metropol, a w siedzibie ZUS działa Lichtspiele (kino). Dzięki przychylności ekipy filmowej mogliśmy zrobić zdjęcia na planie na tle oryginalnej scenografii.

Filmowcy zostaną jeszcze w Bielsku-Białej kilka dni, aby kręcić sceny we wnętrzach hotelu. Następnie ekipa wyjedzie do Cieszyna. Zdjęcia do filmu „Vaterland” realizowane będą także na Dolnym Śląsku (m.in. Wrocław, Legnica, Wałbrzych, Zgorzelec), w Warszawie, Sławikowie w powiecie raciborskim oraz w Niemczech, Francji i Włoszech.

Autorami scenariusza „Vaterlandu” są Paweł Pawlikowski oraz Henk Handloegten, niemiecki reżyser, laureat Europejskiej Nagrody Filmowej. Jak czytamy na portalu Filmweb, premiera światowa filmu planowana jest na rok 2027. Obraz powstaje w międzynarodowej obsadzie z udziałem licznych polskich statystów, z których część to mieszkańcy Bielska-Białej.

Robert Kowal

Udostępnij
Lubię to 16
Nie lubię tego 0

5 komentarzy

  1. Tarek

    Będzie ciekawy film. Którzy aktorzy występują?

    Odpowiedz
    • Znawca

      Podobno niemieccy znani z filmow Tarantino.

      Odpowiedz
  2. Agata

    Tak się składa, że udało mi się być statystką pierwszego dnia nagrań w Bielsku-Białej. To była przygoda życia – świetna atmosfera i wsparcie na planie filmowym ze strony pracujących przy produkcji i pana Pawła Pawlikowskiego. Całej grupie dziękuję za miłe rozmowy i do zobaczenia w kinie po oskarowym show 🙂

    Odpowiedz
    • Rea

      Które gwiazdy były na planie? była Sandra Huller albo August Diehl z Bękartów Wojny?

      Odpowiedz
      • Statysta

        tak, byli, i jeszcze parę innych zagranicznych aktorów.

        Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *