W bananowcach pojawiły się jaja motyli. Można podglądać, jak wylęgają się gąsienice ZDJĘCIA

maj 15, 2024Miasto

Na początku maja w Jaworzu zamieszkały piękne i delikatne istoty. Właśnie w bananowcach zostały złożone jaja, co oznacza, że w najbliższym czasie można spodziewać się kolejnego pokolenia motyli. Niektóre postacie dorosłych motyli żyją zadziwiająco krótko i wtedy nie tylko cieszą oko, ale także składają jaja, z których po kilkunastu dniach wylęgają się gąsienice. Warto odwiedzić w maju Motylarnię, aby na własne oczy zobaczyć ten cud życia.

Tradycyjne bielinki, pazie królowej czy rusałki pojawiły się wiosną na jaworzańskich polach i łąkach. Nieco inne motyle niż na polach rzepaku możemy podziwiać w Motylarni, gdzie oglądamy fascynujący świat w specjalnie przygotowanych warunkach, które naśladują naturalny ekosystem.

Postacie dorosłe motyli, czyli imagines żyją dość krótko, bo od trzech dni do dwóch miesięcy. W tym czasie nie tylko cieszą oko, ale także składają jaja, z których po kilkunastu dniach wylęgają się gąsienice. Warto zatem odwiedzić w maju to miejsce, aby na własne oczy zobaczyć zadziwiający proces przemiany życia.

Klimat stworzony w Motylarni sprzyja rozmnażaniu naszych okazów. W bananowcach zostały już złożone jaja, co oznacza, że w najbliższym czasie można spodziewać się kolejnego pokolenia tych owadów. W Motylarni można zaobserwować cały cykl życia motyli, począwszy od jajka przez larwę i poczwarkę aż po dorosłego osobnika. To zjawiskowe doświadczenie daje możliwość nie tylko podziwiania piękna tych delikatnych stworzeń, ale także zdobywania wiedzy o ich życiu, zwyczajach i roli w ekosystemie – tłumaczy Bartosz Czader, przewodnik jaworzańskiego muzeum.

Motylarnia przy Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu przy ul. Wapienickiej 120 otwarta jest od wtorku do piątku w godz. 9:00-15:00 oraz w soboty i niedziele w godz. 13:00-18:00.

bb

Zdjęcia: Motylarnia

Udostępnij
Lubię to 3
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *