Tylu atrakcji jednocześnie jeszcze nie było! Program niezwykłej Nocy Muzeów w Bielsku-Białej ZAPISZ i DRUKUJ!

maj 12, 2024Miasto

W najbliższy weekend trzeba zostać w mieście, choćby cudna pogoda zachęcała do wyjazdu na krótki odpoczynek na łonie przyrody. W tych dniach zostanie udostępnionych wyjątkowo dużo miejsc, gdzie jeszcze nie byliście lub chcielibyście być, ale o tym nie wiecie. Noc Muzeów 2024 w Bielsku-Białej zapowiada się niezwykle. Niektóre atrakcje są płatne, a na inne trzeba się wcześniej zapisać. Warto już teraz zaplanować czas, bo wybór jest ogromny!

W najbliższy weekend zostanie udostępnionych dla publiczności jednocześnie kilkanaście obiektów kultury na terenie Bielska-Białej. Części z nich nie widzieli Państwo z braku czasu, czasem po prostu nie wiedzieliście, ile skrywają atrakcji. Są też wyjątkowe okoliczności: bielskie parafie po raz pierwszy wspólnie otwierają kościoły i cmentarze do zwiedzania.

Noc Muzeów w Bielsku-Białej – sobota, 18 maja 2024

16.00-22.00 Muzeum Historyczne – Zamek Książąt Sułkowskich

Wystawa w atrium prezentująca dotychczasowe efekty badań archeologicznych i architektonicznych prowadzonych od kilku dziesięcioleci na terenie Bielska-Białej. Wystawa gromadzi unikalny materiał dokumentacyjny i fotograficzny na ogół niedostępny dla przeciętnego widza, m.in. z obiektów odkrytych na Rynku, zabudowy przyrynkowej oraz zamku, a także liczne zabytki archeologiczne datowane od prehistorii po czasy nowożytne.
W salonie muzycznym prezentacja multimedialna związana z wydaną w tym roku książką dr. Grzegorza Madeja – „Bielska Linia Książęcego Rodu Sułkowskich. Ostatni Sułkowscy na Bielskim Zamku”. Wejście do muzeum biletowane – 2 zł.

17.00-23.00 Ratusz i okolice
Dla zwiedzających dostępny będzie gmach oraz schron w Parku za Ratuszem. Na miejscu pracownicy Urzędu Miejskiego Jakub Krajewski i Jacek Kachel przybliżą dzieje budynku i jego funkcje. O godz. 20.00 w sali sesyjnej koncert pt. Mateusz Krautwurst Solo Act w ramach trwającego w mieście Międzynarodowego Festiwalu Gospel w Bielsku-Białej.

22.00 – wykład „Bielsko-Biała jakiego nie znacie” (Jacek Kachel).

22.00-24.00 Teatr Polski

Nocne zwiedzanie teatru po zakończeniu spektaklu „Skąpiec”. Anegdoty o najważniejszych wydarzeniach ze 130-letniej historii sceny. Zwiedzanie zaplecza technicznego, garderób i innych pomieszczeń niedostępnych zwykle dla publiczności (kabiny elektroakustyczne i inspicjenckie, pracownia charakteryzatorska). Zwiedzanie zaplanowano w trzech grupach po ok. 50 osób. Obowiązują zapisy – tel. 33 8228453; rezerwacja@teatr.biesko.pl.

17.00-22.00 Teatr Lalek Banialuka

Widownia dużej sceny na jeden wieczór zamieni się w muzeum prezentujące najpiękniejsze lalki i kostiumy, jakie przechowywane są w magazynach Banialuki.

 18.00-23.00 Galeria Bielska BWA oraz Willa Sixta

Gra terenowa „Splot sztuk” w Willi Sixta i głównej siedzibie galerii. Każdy uczestnik otrzyma kartę gry z zadaniami, które poprowadzą go przez aktualne wystawy w obu budynkach przy ul. 3 Maja 11 i Mickiewicza 24 (18.00-22.00 – wydawanie kart gry). Noc Muzeów to jedyna okazja, by wejść na wieżę w Willi Sixta. 
„Gra Rzeczpospolita XS” – gra w przestrzeni wystawy Michała Slezkina i Jacka Świdzińskiego (w dolnej sali BWA). Każdy gracz otrzyma zestaw figurek, scenariusz oraz planszę do gry. BWA prosi o zapisy do grup po 10 osób: edukacja@galeriabielska.pl. Liczba grup uzależniona będzie od zainteresowania 
15.00-23.00 Bezpłatne zwiedzanie wszystkich wystaw w Galerii Bielskiej BWA i Willi Sixta.

17.00-23.00 Archiwum Państwowe w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej ul. Piłsudskiego 43

Będzie można zobaczyć czytelnię naukową oraz magazyny archiwalne i poznać sposoby przechowywania i zabezpieczania materiałów archiwalnych. Wystawa tematyczna materiałów archiwalnych. Zajęcia edukacyjne dla dzieci i dorosłych.

19.00-23.00 zwiedzanie Muzeum Minerałów Skarby Ziemi ul. Komorowicka 3

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka – Pałacyk Rosta

17.00-18.30 zwiedzanie obiektu z przewodnikiem – pierwsza grupa.

18.30-20.00 – druga grupa. Obowiązują zapisy tel. 338124577 wew. 26, liczba miejsc ograniczona. 
Dwie wystawy: książek dawnych ze zbiorów PBW w Bielsku-Białej (1728-1939) oraz dawnych urządzeń i nośników audio/video. Wstęp wolny bez limitu miejsc.

18.00-22.00 Bielska Szkoła Przemysłowa ul. Sixta 20

Będzie można poznać historię obiektu i ciekawostki z nim związane, obejrzeć zabytkowe pracownie, sale audytoryjne, interesujące detale architektoniczne. Zwiedzanie w grupach o godz. 18.00, 19.00, 20.00 i 21.00. Na spacerze goście będą mieli okazję spotkać wybitnych chemików, którzy zaproszą na ekscytujące pokazy, oraz damy w oryginalnych kostiumach. Rezerwacje wejść przyjmuje Ewa Fodczuk, ewafodczuk@gmail.com, tel. 600345364.

12.00-24.00 Muzeum Fiata 126p

„Malucha czar” przy ul. Karpackiej 44.

18.00-22.00 Parafia rzymsko-katolicka św. Stanisława w Starym Bielsku

Zwiedzanie kościoła św. Stanisława, perły średniowiecznej architektury i sztuki zdobniczej z przewodnikiem – wskazane zgłoszenia. Zwiedzanie dzwonnicy z przewodnikiem w czterech turach maksymalnie po 10 osób. Rezerwacje będą przyjmowane do wyczerpania limitu.
Gra terenowa dla osób i grup (np. rodziny) zainteresowanych aktywnym spędzaniem czasu, poznawaniem lokalnej historii, współzawodnictwem, rozwijaniem sprawności intelektualnej i fizycznej. Zgłoszenia tel. 732259325; mail: jozef.argasinski@gmail.com. 

18.00-21.00 Parafia ewangelicko-augsburska Bielsko – Kościół Zbawiciela i Stary cmentarz ewangelicki
20.00 – 22.00 Parafia ewangelicko-augsburska Biała. Kościół Marcina Lutra i cmentarz ewangelicki

18.00 – w kościele ewangelickim przy placu Lutra zaśpiewa Bielski Chór Kameralny p/d Beaty Borowskiej. Wystawa przedmiotów związanych z parafią oraz zwiedzanie starego cmentarza przy ul. Frycza-Modrzewskiego (otwarty cały dzień).
20.00 – koncert organowy w kościele ewangelickim w Białej przy ul. Staszica 2

Ok. 20.30 wykład Piotra Keniga o rodzinie burmistrza Białej Rudolfa Seeligera i… związku Białej z kilkoma obiektami w kosmosie.

Po 21.00 spacer z przewodnikiem do grobu burmistrza i po cmentarzu ewangelickim w Białej. 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo zmian w programach. Wstęp wolny we wszystkich obiektach oprócz Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.

bb

Na zdjęciu tytułowym: kościół św. Stanisława w Bielsku-Białej

Udostępnij
Lubię to 19
Nie lubię tego 2

2 komentarze

  1. Leszek Argasiński

    Czy moglibyście Państwo dodać do serwisu plakat Nocnej Gry Terenowej, organizowanej w ramach Nocy Muzeów? Chętnie podeślę plik na wskazany adres elektroniczny.

    3
    1
    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *