Trzy nowe dziewice konsekrowane. Gotowość trwania w dziewictwie poświęconym Bogu i Kościołowi ZDJĘCIA

gru 10, 2023Ludzie, Miasto

Biskup Piotr Greger przewodniczył szóstemu w historii diecezji obrzędowi konsekracji dziewic. Na pytanie „Czy chcesz być konsekrowana i zaślubiona naszemu Panu, Jezusowi Chrystusowi, Synowi Bożemu?” każda z trzech kandydatek odpowiedziała twierdząco. Zwracając się do kobiet, hierarcha wskazał, że mają być w tym świecie żywym znakiem potwierdzającym możliwość życia, zachowując cnotę czystości.

Obrzęd konsekracji dziewic odbył się w miniony piątek w konkatedrze w Żywcu. W homilii bp Greger zwrócił uwagę, że liturgia konsekracji dziewic jest ofiarowaniem Bogu czystości na zawsze. – Czystość to najwyższy przejaw miłości. To gwarancja, że człowiek dostrzega w niej wartość, która zdecydowanie przewyższa pożądanie czy emocjonalne zauroczenie. Jeśli człowiek nie chroni czystości, wówczas ludzka miłość staje się brudna, okaleczona fizycznie, psychicznie i duchowo – podkreślił biskup.

Biskup przyjął od kandydatek potwierdzenie gotowości trwania w dziewictwie poświęconym Bogu i w służbie Kościołowi. Są to parafianki z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Milówce, parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Bielsku-Białej Wapienicy oraz parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Bielsku-Białej. Kobiety przyjęły z rąk biskupa symbole – obrączkę i brewiarz. W podniosłej uroczystości uczestniczyli krewni i przyjaciele kobiet.

Pierwsza konsekracja dziewicy w Polsce odbyła się ponad 25 lat temu. Dziewice konsekrowane pozbawione są poczucia bezpieczeństwa materialnego i duchowego, jakie daje zgromadzenie zakonne. Same pracują na swoje utrzymanie. W większości na taki krok decydują się kobiety młode, które są aktywne zawodowo. Jak dotąd, dziewicami konsekrowanymi zostało piętnaście kobiet z terenu Podbeskidzia.

bb

Zdjęcia: ks. Piotr Bączek/diecezja bielsko-żywiecka

Udostępnij
Lubię to 3
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *