Kto nie zna „Małgośki”, piosenki z tekstem Agnieszki Osieckiej, wylansowanej przez Marylę Rodowicz? Wyjątkową „Małgośkę” w języku czeskim usłyszała publiczność konkursu na interpretację tekstów Agnieszki Osieckiej, który odbył się w Bielsku-Białej w dniu urodzin poetki i rozpoczął obchody jubileuszu dziesięciolecia Bielskiej Szkoły Aktorskiej im. A. Osieckiej. Przesłuchania przeplatały fragmenty spektaklu „Agnieszki”, realizowanego na podstawie „Dzienników”, które Osiecka pisała od dziewiątego roku życia.
Konkurs na interpretację tekstów Agnieszki Osieckiej był częścią pierwszej edycji Festiwalu „Ludzkie gadanie 2024″, organizowanego przez Bielską Szkołę Aktorską im. A. Osieckiej. W przesłuchaniach uczestniczyło 27 utalentowanych i wrażliwych ludzi z całej Polski, którzy zaprezentowali wiersze, fragmenty prozy czy nowe interpretacje tekstów piosenek. Oprócz „Małgośki” po czesku, zobaczyliśmy m.in. spektakl do tekstu „Gonić króliczka” oraz poznaliśmy dzieciństwo i wczesną młodość pisarki, tak barwnie opisane przez młodą Osiecką.
Grand Prix w wysokości 1000 zł otrzymała Teresa Cieniewska z Bielska-Białej. Laureatami trzech pierwszych miejsc zostali Jagna Giernacka, Krzysztof Okarma oraz Emilia Czech, a publiczność swoją nagrodą wyróżniła Teresę Cieniewską oraz Teodora Naturskiego. Jury złożone z osobistości świata kultury, osoby publiczne oraz gości specjalnych przyznało też 11 nagród specjalnych.
Gośćmi wieczoru byli Krystyna Kwiatkowska oraz Ryszard Jabłoński. Pani Krystyna jest kompozytorką, autorką muzyki przebojów dla dzieci i młodzieży. Piosenki z jej muzyką śpiewali Danuta Błażejczyk, Ryszard Rynkowski, Zbigniew Wodecki, Jacek Wójcicki. Opiekuje się też spuścizną swej fenomenalnej cioci – Ireny Kwiatkowskiej, prezesując Fundacji Ireny Kwiatkowskiej FIK, która od początku patronuje wydarzeniom organizowanym przez BSA im. A. Osieckiej oraz BPA im. M. Koterbskiej.
Ryszard Jabłoński to prezes polskiego oddziału Towarzystwa Wymiany Kulturalnej POLJA i w związku z tym zajęciem przyglądał się poczynaniom artystycznym młodych wykonawców. W jury zasiadła również Hanna Konarowska-Nowińska, aktorka filmowa i teatralna.
Patronami Festiwalu „Ludzkie gadanie 2024″ były instytucje związane z Agnieszką Osiecką prywatnie i zawodowo – Fundacja Okularnicy prowadzona przez córkę poetki Agatę Passent oraz Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury. Portal www.witajbielsko.pl był patronem medialnym tego wydarzenia.
bb
Wspaniali, zdolni, młodzi ludzie!