Teatr Polski odkrywa swoje tajemne zakamarki. Wpuszczają tam, gdzie wstęp wzbroniony!

sie 28, 2024Ludzie, Miasto

Zbudowany w 1890 roku gmach to jeden z najpiękniejszych, a zarazem najważniejszych budynków w Bielsku-Białej. W jego skomplikowanej historii jak w soczewce skupiają się główne elementy składające się na tożsamość miasta. Wycieczka do Teatru Polskiego będzie okazją, by zajrzeć do miejsc na co dzień niedostępnych dla widzów oraz poznać przeszłość tego niesamowitego miejsca. Zapraszamy!

Stowarzyszenie Olszówka jest organizatorem weekendowych spacerów po Bielsku-Białej, które przypominają bielszczanom zapomniane karty bogatej historii miasta. Na tegoroczny, szesnasty sezon wycieczkowy Olszówka przygotowała cykl szesnastu wycieczek. Zwiedzanie rozpoczęliśmy w maju od „Historii bielsko-bialskiego węzła kolejowego”, a później oglądaliśmy zapomniane fabryki. Patrz: Tam, gdzie bielskie znaczyło najlepsze. Wielki pożar w fabryce zapałek ZDJĘCIA i FILM.

Na zdjęciu: odcięta głowa Żorża Bengalskiego (przygotowana do przedstawienia „Mistrz & Małgorzata Story” w 2011 roku i w nim nie użyta) i jej pierwowzór Janusz Legoń. Zarówno odciętą, jak i pozostawioną na swoim miejscu głowę będziemy mogli zobaczyć podczas spaceru. Fot. zbiory prywatne.

W najnowszej edycji stowarzyszenie Olszówka zabierze nas do siedziby Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, jednego z najważniejszych budynków w mieście, które pamięta wiele ważnych wydarzeń z naszej historii. Przewodnikiem w wyprawie do teatru będzie Janusz Legoń, w przeszłości przez wiele lat kierownik literacki bielskiej sceny, od 2015 współtworzący w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie internetową Encyklopedię Teatru Polskiego.

Wycieczka do siedziby Teatru Polskiego odbędzie się w niedzielę, 1 września, początek godzina 10.00.

Uwaga! Obowiązują zapisy!
stowarzyszenieolszowka@gmail.com
tel. 693 315 998
https://www.facebook.com/StowarzyszenieOlszowka

Organizatorzy proszą o podanie nazwiska i imienia. Osoby zapisane dostaną potwierdzenie wraz z podaniem miejsca zbiórki. Wycieczka jest bezpłatna.

Spacer odbywa się w ramach projektu „Bielsko-Biała – miasto historycznych splotów” i wpisuje się w strategię miasta z okazji kandydowania do miana Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Projekt realizowany ze środków z akcji 1,5 proc. dla Stowarzyszenia Olszówka – Organizacji Pożytku Publicznego jest dofinansowany przez Gminę Bielsko-Biała. Jego patronem jest Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne.

bb

Udostępnij
Lubię to 6
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *