Tam dobrze jedzono i pito niemało. Sentymentalny spacer po gospodach i restauracjach dawnego Bielska

lip 24, 2024Ludzie, Miasto

Wycieczki organizowane od kilkunastu lat przez stowarzyszenie Olszówka przemierzają Bielsko-Białą wzdłuż i wszerz, ale jest jeszcze sporo obszarów, które czekają na odkrycie. Na najbliższej przyjrzymy się miejscom specyficznym, ale od zawsze budzącym ciekawość. Będzie to spacer szlakiem najstarszych bielskich lokali gastronomicznych, inspirowany przewodnikiem Jana Zahradnika „O najstarszych bielskich gospodach” z roku 1932.

Podczas wycieczki odwiedzimy Rynek, gdzie działał zajazd Pod Złotym Lwem, ul. Wzgórze z tzw. Restauracją Tarasową i Piwnicą Zamkową. Plac Chrobrego i jego sąsiedztwo miało niegdyś gospodę „Pod Turystą” i kawiarnię „Europejską”, a plac Smolki gospodę Fröhlicha, Dom Cechowy i winiarnię Neumanna.

Z kolei na Żywieckim Przedmieściu znajdowały się lokale „Hotel Pod Pocztą”, browar miejski przy placu Żwirki i Wigury, Staw Giebnera oraz gospoda „Pod Zdrojem” przy ul. Sikornik. Przewodnik opowie również o szynku „Przy Krzywym Mostku” i restauracji „Pod Barankiem” na rogu ul. Sikorskiego. Będziemy przy dawnym browarze miejskim przy ul. Piwowarskiej.

Wycieczka odbędzie się w niedzielę, 28 lipca, początek o godz. 10.00. Naszym przewodnikiem będzie Piotr Kenig, kustosz i kierownik Starej Fabryki, Oddziału Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, autor wielu opracowań dotyczących historii industrialnej Bielska i Białej, ale nie tylko. Na początku czerwca pan Piotr oprowadzał wycieczkę po tajemniczym centrum Bielska, które w przeszłości stanowiło o potędze przemysłowej miasta. Relację ze zdjęciami można znaleźć w artykule Tam, gdzie bielskie znaczyło najlepsze. Wielki pożar w fabryce zapałek ZDJĘCIA i FILM.

Wcześniej Piotr Kenig był gościem cyklu „Piękne strony Bielska-Białej”, w którym portal witajbielsko.pl przedstawia charakterystyczne miejsca w mieście, które wyróżniają się unikatową architekturą, mają bogatą historię czy są obiektem nostalgicznych wspomnień wielu pokoleń bielszczan. Historyk zatrzymał nas wtedy na dłużej na ul. Barlickiego, która kryje co najmniej cztery tajemnice, o czym pisaliśmy w artykule Nordbahn, National, Langer i Grand. Cztery zapomniane hotele w centrum Bielska-Białej ZDJĘCIA i FILM.

Uwaga! Na niedzielną wycieczkę obowiązują zapisy!

stowarzyszenieolszowka@gmail.com

tel. 693 315 998

https://www.facebook.com/StowarzyszenieOlszowka

Organizatorzy proszą o podanie nazwiska i imienia. Osoby zapisane dostaną potwierdzenie wraz z podaniem miejsca zbiórki. Wycieczka jest bezpłatna.

Na ten sezon Stowarzyszenie Olszówka, które przygotowało cykl szesnastu wycieczek po Bielsku-Białej w ramach projektu Bielsko-Biała – miasto historycznych splotów”. Jego patronem jest Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne. Projekt realizowany jest ze środków z akcji 1,5 proc. dla Stowarzyszenia Olszówka – Organizacji Pożytku Publicznego, który dofinansowała Gmina Bielsko-Biała.

rok

Udostępnij
Lubię to 5
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *