Tajemnicza sekta rządząca światem? Spotkanie z Czcigodną Mistrzynią loży masońskiej

lis 6, 2023Miasto

Dla jednych masoni to tajemnicza sekta rządząca światem, a dla innych dobroczynna organizacja, której celem jest świat bez wojen i przemocy. Masoni mają swoje symbole i obrzędy, dlatego wokół organizacji narosło wiele legend i teorii spiskowych. Być może uda się rozwikłać część z nich na spotkaniu w Bielsku-Białej. Jak deklarują organizatorzy, mile widziani będą zarówno zwolennicy, jak przeciwnicy wolnomularstwa.

W piątek, 10 listopada o godz. 18.00 na Uniwersytecie Bielsko-Bialskim przy ul. Willowej 2 odbędzie się drugi z cyklu wykładów o tematyce masońskiej w Bielsku-Białej. Tym razem gościć będziemy Bożenę Dołegowską-Wysocką, twórczynię kobiecego wolnomularstwa w Polsce, która przedstawi specyfikę pracy w loży kobiecej. Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy interesują się masonerią i chcieliby poznać prawdziwy obraz tajemniczej organizacji działającej od ponad 300 lat na całym świecie.

Masoni w najbliższym otoczeniu

W przeszłości do masonerii należeli m.in. król Stanisław August Poniatowski, Aleksander Fredro, Adam Mickiewicz, twórca polskiego hymnu narodowego Józef Wybicki, prezydent Gabriel Narutowicz czy premier Jan Olszewski. Kto jest masonem dzisiaj, być może w najbliższym naszym otoczeniu? Program wykładu przewiduje pytania z sali, więc być może dowiemy się, jak naprawdę wygląda stowarzyszenie, które jest obiektem wielu teorii spiskowych i kto lub co za nim stoi. Mile widziani będą zarówno zwolennicy, jak przeciwnicy wolnomularstwa.

Do udziału w spotkaniach pt. Wykłady Masońskie zapraszane są osoby, które z wolnomularstwem są związane od lat, uznane autorytety w swoich dziedzinach. – Nie są to spotkania formacyjne, ale informacyjne, podczas których w formie wykładu, a później otwartej sesji pytań można porozmawiać z gościem – przybliża bielszczanin Daniel Soszka z kwartalnika Masoneria XXI wieku, nowego pisma ukazującego współczesne wolnomularstwo.

Mówczyni, jałmużniczka i posłanka

Bożena Dołęgowska-Wysocka jest dziennikarką, wydawcą i publicystką, napisała dziesiątki artykułów poświęconych polskiemu wolnomularstwu, zwłaszcza masonerii kobiecej. Do wolnomularstwa wstąpiła w 1993 w paryskiej loży Róża Wiatrów należącej do Wielkiej Żeńskiej Loży Francji. Dwa lata później została w niej czeladniczką, a następnie mistrzynią wolnomularską.

Po utworzeniu w listopadzie 2000 loży Prometea na Wschodzie Warszawy, pierwszej polskiej loży kobiecej, została do niej afiliowana, a później pełniła w niej funkcje sekretarza, mówczyni, jałmużniczki i posłanki. W latach 2010-2013 była czcigodną Mistrzynią loży.

W listopadzie 2010 została założycielką drugiej polskiej loży kobiecej Gaja Aeterna, gdzie była mówczynią, sekretarzem, pierwszą dozorującą, posłanką, a od 2019 do 2022 Czcigodną Mistrzynią. Założycielka loży LUX ORIENTIA na Wschodzie Warszawy, loży doskonalenia (stopnie od IV do XIV), gdzie pełni funkcję sekretarza.

Była wraz z mężem Adamem W. Wysockim, również masonem, założycielką i wydawczynią „Wolnomularza Polskiego”. Pismo nieregularnie wychodziło w latach 1993-2018.  

rok

Udostępnij
Lubię to 5
Nie lubię tego 0

2 komentarze

 1. Nic

  Ath schodzi na psy. Jak można przeciwników Kościoła, wartości, sektę zapraszać na wykłady. Dramat

  4
  6
  Odpowiedz
 2. Macialek Arleta

  Czy spotkanie będzie rejestrowane?

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *