Tajemnice ze średniowiecznych piwnic Bielska. Znany archeolog prezentuje odkrycia POLECAMY!

cze 5, 2024Ludzie, Miasto

Wszystkie budynki wokół skrywają niejedną tajemnicę. W podziemnej części Bielska odkryto najstarsze ślady ludzi, którzy dali podwaliny pod rozwój miasta. Bielsko ma to szczęście, że zachował się do dziś średniowieczny układ grodu. Nawet jeśli niektóre kamienice przy rynku są szersze, to ich miara jest wielokrotnością tej oryginalnej ze średniowiecza. O tym wszystkim opowie nam w niedzielę dr Bogusław Chorąży, znany archeolog. Wszyscy, którzy chcieliby nam towarzyszyć w tej wycieczce proszeni są o zapisy. Podajemy adres!

Zachowany do dziś i czytelny w terenie układ średniowieczny Bielska jest doskonałym pretekstem do poznania najstarszej części miasta. Centralnym punktem tego układu jest rynek, na którym do dziś toczy się życie, a dla średniowiecznych mieszkańców był najważniejszym miejscem spotkań. Tu biło serce miasta.

W starym mieście dominuje zamek Sułkowskich. Jest z nim nierozerwalnie związany. Choć jego obecny kształt to pozostałość XIX-wiecznej przebudowy, to w murach zachowały się fragmenty lub całe partie dawnych realizacji, które opowiadają nam o bogatej historii. Tak samo jest z każdym fragmentem w obrębie dawnych murów – wewnętrznych z XIV wieku oraz zewnętrznych z XVI wieku.

Bogusław Chorąży dla witajbielsko.pl: Drewniane wodociągi w średniowiecznym Bielsku. Rewelacyjne odkrycia na Rynku ZDJĘCIA i FILM

Wycieczka pt. Średniowieczne Bielsko odbędzie się w niedzielę, 9 czerwca, początek o godz. 10.00. Przewodnikiem będzie dr Bogusław Chorąży, badacz najstarszych dziejów naszego miasta. To doskonała okazja do zapoznania się z najnowszymi badaniami, które prowadził wraz z Bożeną Chorąży. Niedawno wyszła drukiem kolejna ich wspólna publikacja „Odkrywanie miasta. Bielsko-Biała w świetle badań archeologicznych”.

Bogato ilustrowana publikacja gromadzi unikalny materiał dokumentacyjny i fotograficzny na ogół niedostępny dla przeciętnego czytelnika, pochodzący z przestrzeni miejskich, w tym z obiektów odkrytych na rynku w Bielsku, zabudowy przyrynkowej oraz zamku, a także liczny zespół zabytków archeologicznych datowany od prehistorii po czasy nowożytne.

Uwaga! Obowiązują zapisy:

stowarzyszenieolszowka@gmail.com

tel. 693 315 998

https://www.facebook.com/StowarzyszenieOlszowka

Organizatorzy proszą o podanie nazwiska i imienia. Osoby zapisane dostaną potwierdzenie wraz z podaniem miejsca zbiórki.

Będzie to trzeci w tym sezonie spacer organizowany przez Stowarzyszenie Olszówka, które przygotowało cykl szesnastu wycieczek po Bielsku-Białej w ramach projektu Bielsko-Biała – miasto historycznych splotów”. Jego patronem jest Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne.

bb

Udostępnij
Lubię to 5
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *