Tajemnice starej katedry. Duma Bielska prawie zupełnie nieznana

paź 5, 2023Miasto

Są miejsca, które na co dzień mijamy z przekonaniem, że jako bielszczanie wiemy o nich wszystko. Przecież katedra św. Mikołaja to jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli Bielska-Białej. Ale wiedza dotycząca najstarszych dziejów tej świątyni jest bardzo ograniczona. Pewne informacje dostarczyły wyniki badań archeologicznych prowadzonych w jej najbliższej okolicy, ale są one praktycznie nieznane szerszemu gronu mieszkańców miasta. W najbliższą niedzielę poznamy tajemnice katedry dzięki znakomitemu archeologowi z Muzeum Historycznego. Taki jest plan wycieczki!

Niedzielna wycieczka będzie miały formę oprowadzania po katedrze św. Mikołaja i po jej najbliższym otoczeniu. Cofniemy się do czasów średniowiecznych początków kościoła, a następnie skupimy się na jego dziejach nowożytnych. Przyjrzymy się również dziejom przestrzeni znajdującej się w najbliższym otoczeniu kościoła – najstarszemu, średniowiecznemu cmentarzowi miasta Bielska, targowi mięsnemu oraz szkole parafialnej.

Tajemnice znanej katedry

Wycieczka pt. Katedra znana i nieznana. Z dziejów parafii św. Mikołaja w Bielsku odbędzie się w niedzielę, 8 października 2023 – początek godz. 10.00. Naszym przewodnikiem będzie dr Bogusław Chorąży, archeolog z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Udział w spacerze jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy. Wysyłając SMS na numer 693 315 998 lub maila zgłoszeniowego na następujący adres: stowarzyszenieolszowka@gmail.com, należy podać imię i nazwisko. Potwierdzeniem uczestnictwa jest otrzymanie informacji o miejscu zbiórki. Zapisy na poszczególne wycieczki są dokonywane tylko i wyłącznie w tygodniu przed daną wycieczką. Nie można zapisywać się na wszystkie na raz.

Wycieczka jest uzupełnieniem realizowanego od wielu lat Stowarzyszenie Olszówka projektu „Historyczne szlaki Bielska-Białej”. W roku 2023 mija 300. rocznica nadania Białej praw miejskich, a 50 lat temu w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej wyprodukowano pierwszego Fiata 126p. Dlatego organizatorzy chcą w tym roku pokazać konteksty odnoszące się do tych zagadnień. Znaczna część cyklu będzie poświęcona miastu Biała, aby zrozumieć jego obecny kształt urbanistyczny. Przewodnicy poruszą wiele spraw związanych z działaniem samorządu w dawnych czasach.

Na historycznym szlaku

Projekt cyklu wycieczek jest realizowany ze środków z akcji 1,5% dla Stowarzyszenia Olszówka – Organizacji Pożytku Publicznego. Dofinansowanie: Gmina Bielsko-Biała. Patronem projektu jest Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne. Aktualne informacje o wycieczkach organizowanych przez Stowarzyszenie Olszówka znajdziesz TUTAJ.

W następną niedzielę,15 października Piotr Kenig opowie o zapomnianych fabrykach (Na północ od centrum).

rok

Na zdjęciu; katedra św. Mikołaja, rok 1911

Udostępnij
Lubię to 14
Nie lubię tego 1

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *