Tajemnica pod obrusem w Starym Bielsku. Może mieć nawet tysiąc lat! FILM

lis 30, 2023Piękne strony BB

Nie do wiary, jakie tajemnice skrywa ten bielski kościół. Gdy spojrzymy na ołtarz z bliska, widzimy starosłowiańską płytę kamienną i część z kamienia o innej strukturze, dobudowaną w czasach chrześcijańskich. W tym miejscu składano ofiary Perunowi, najważniejszemu bogu w panteonie słowiańskich bóstw. Nazwa starożytnego boga przetrwała w języku polskim, gdzie oznacza „grzmot”.

Piękne strony Bielska-Białej – w tym cyklu portal witajbielsko.pl przedstawia charakterystyczne miejsca w Bielsku-Białej, które wyróżniają się unikatową architekturą, mają bogatą historię czy są obiektem nostalgicznych wspomnień wielu pokoleń bielszczan. W tym odcinku gościmy z kamerą w kościele św. Stanisława w Starym Bielsku, najstarszym kościele kamiennym na dawnym pograniczu czesko-polskim. Oprowadza nas znakomity przewodnik, Bogusław Puchalik.

Wzmianki o Perunie można odnaleźć w starych słowiańskich tekstach, a jego symbole są często spotykane w słowiańskich artefaktach. Perun był bogiem wojny i grzmotu, przedstawianym jako muskularny mężczyzna z brodą z brązu, który jechał wozem i posiadał kilka mitycznych broni. Najważniejszym z nich był topór, który zawsze wracał do jego ręki. To zbieg okoliczności, że oręż o podobnych właściwościach miał Thor, bóg Wikingów?  

Według naszego przewodnika, Perunowi, bóstwu gromowładnemu Słowian, oddawano cześć na kamiennym ołtarzu w świętym gaju dębowym, gdzie obecnie znajduje się kościół św. Stanisława. W późniejszych latach ołtarz zaadaptowano dla potrzeb chrześcijaństwa, powiększając go poprzez dobudowanie kolejnej płyty z piaskowca. Efekt widzimy na naszym filmie.

To miejsce jest rzadko odsłaniane. Parafii nie stać na badania, dzięki którym można byłoby określić czas, kiedy powstał pierwotny ołtarz. Na pewno było to przed rokiem 1135.

bb

Film: Lech Fedyszyn

Udostępnij
Lubię to 6
Nie lubię tego 0

1 komentarz

  1. Lucyna

    Wyjątkowy zabytek

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *