Szał niebieskich ciał w oknie Teatru Polskiego. Znana aktorka poleca wielki koncert FILM

sie 27, 2023Miasto

Robert Kowal

Tylko kilka dni dzieli nas od wielkiego koncertu! Widowiska w oknie Teatru Polskiego mają nieodmiennie tysięczną publiczność ze względu na konwencję i bohaterów. Morze ludzi stojących pod oknem i w okolicy teatru tworzy gigantyczną scenografię, gdzie centralnymi postaciami są znani bielscy aktorzy śpiewający szlagiery legend polskiej estrady. W tym roku zmierzą się z repertuarem charyzmatycznej Kory Jackowskiej. Witajbielsko.pl rozmawia z Anną Guzik, która solo wykona dwa wielkie przeboje. Jest trema? Jest!

Na zakończenie tegorocznych Dni Bielska-Białej, 3 września o godz. 20.00 odbędzie się trzeci z kolei niezwykły koncert w zachwycającej oprawie arkadowego okna fasady Teatru Polskiego. Tym razem śpiewający aktorzy naszego teatru zmierzą się z dorobkiem artystycznym niezapomnianej Kory Jackowskiej, jednej z najbardziej wyrazistych osobowości polskiej sceny muzycznej.

Boska Kora w boskim BB

Tego wieczoru Bielsko-Biała stanie się gorącym „Boskim Buenos”. Usłyszymy m.in. „Krakowski spleen”, „Boskie Buenos”, „Szare miraże”, „Nie poganiaj mnie”, „Cyklady na Cykladach”, „Lucciola” i wiele innych przebojów w wykonaniu Anny Guzik-Tylki, Marty Gzowskiej-Sawickiej, Wiktorii Węgrzyn-Lichosyt, Tomasza Lorka, Grzegorza Margasa i Adama Myrczka. W artykule Nowa Kora w Bielsku-Białej. Trzeci koncert w oknie zgromadzi znów tłumy? rozmawialiśmy z Tomaszem Lorkiem, który solo zaśpiewa „Wyjątkowo zimny maj” oraz „Kocham cię, kochanie moje”.

Dwa poprzednie koncerty z okazji Dni Bielska-Białej, gdy aktorzy śpiewali piosenki z repertuaru Marii Koterbskiej i Krzysztofa Krawczyka zgromadziły przed teatrem tłumy widzów. Wiele wskazuje na to, że podobnie będzie i tym razem. Artystom towarzyszyć będą muzycy Bielskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Jacka Obstarczyka, który jest autorem nowych aranżacji szlagierów Kory. Wstęp wolny.

Nikt nie będzie udawał Kory

Czy przygotowanie na spotkanie z wielotysięczną publicznością jest dla artystów dodatkowym stresem i motywacją? – zapytaliśmy Annę Guzik, która przed próbą zaprosiła nas do garderoby w teatrze. – Jedno, i drugie. Koncert z okna teatru to wielkie przeżycie, inne doświadczenie niż spektakl na scenie teatralnej. To bardziej występ estradowy dla szerokiej publiczności tworzącej piękną scenografię tego widowiska – zapewnia aktorka.

Poprzednie koncerty wykazały, że w zaledwie godzinę można stworzyć wielkie widowisko, które wspomina się latami. – Jesteśmy lekko poddenerwowani, ale też podekscytowani – mówi aktorka. – Kora była artystką charyzmatyczną, a zespół Maanam miał świetne teksty i kompozycje. W ub. latach pokazaliśmy, że potrafimy wielkie utwory zinterpretować na swój własny sposób. Nikt nie będzie udawał Kory, bo jest to niemożliwe – zapewnia nasza rozmówczyni, która solo zaśpiewa „Nie poganiaj mnie” oraz „Szał niebieskich ciał”, a w tercecie z Martą Gzowską-Sawicką oraz Wiktorią Węgrzyn-Lichosyt – „Szare miraże”.

Komplement dla artysty

Siłą tego koncertu będzie pamięć widzów, którzy doskonale znają szlagiery Kory, wielu z nich od wczesnego dzieciństwa. Jedni oczekują więc coverów, zaś inni przyjdą pod teatr po to, aby usłyszeć inną Korę. – Na tym polega dodatkowa trudność dla wykonawców, bo wszyscy znają repertuar – dodaje aktorka.

W ostatnich latach wielu artystów decyduje się na śpiewanie piosenek Maanamu, powstało wiele czasem nowatorskich interpretacji, a innych to zadanie przerosło. – To jest mój hołd dla Kory Jackowskiej. Jako artystka chciałabym, aby ktoś w przyszłości wykonywał moje utwory. To największy komplement dla artysty, że jego repertuar żyje, nie został odłożony na półkę – nie wątpi Anna Guzik.

Wrześniowy koncert w oknie ze względu na okoliczności odbędzie się w okrojonej wersji choreograficznej, ale w Sylwestra i w karnawale ci sami aktorzy zaśpiewają te same piosenki na dużej scenie Teatru Polskiego. Na koncerty artyści już dziś zapraszają bielszczan.

Robert Kowal

Udostępnij
Lubię to 2
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *