Straszny korowód na ulicach Bielska-Białej. Kultura straszenia nie jest niczym złym, ale…

paź 13, 2023Miasto

Podobnie jak w ub. roku, pod koniec października ulicami Bielska-Białej przejdzie kolorowy korowód strasznych postaci. Organizatorzy przekonują, że kultura straszenia nie jest niczym złym, jeśli ma formę zabawy. W marszu uczestniczą głównie dzieci, ale coraz więcej dorosłych też chce się przebrać. Wieczór zakończy fire show w wykonaniu Teatru Ognia Tesserakt.

2. Bielsko-Bialski Marsz Strachów rozpocznie się w sobotę, 28 października 2023 o godz. 18.00 przy domu Michala Bohúňa w Bielsku-Białej. Zapytacie, gdzie to jest i dlaczego właśnie z tego miejsca startuje marsz? Michal Bohúň był słynnym słowackim malarzem, który osiedlił się w Lipniku koło Białej. Najpierw zamieszkał w Dworze Thomkego (obecnie ul. 11 Listopada 102, skąd wyruszy korowód), a następnie w budynku Lipnik 23. Zmarł w 1878 roku i został pochowany na cmentarzu ewangelickim w Białej.  

Konkurs na przebranie

Organizatorem Marszu Strachów jest działająca w strefie kultury bielska fundacja Zakątek Fantastyki. Podczas korowodu pokazywane są uczestnikom ciekawe miejsca o znaczeniu kulturowym, które wpisują się w konwencję wydarzenia. Wesoła kolumna dzieci i dorosłych w kolorowych strojach przejdzie do Rynku, gdzie odbędzie się konkurs na najlepsze przebranie w trzech kategoriach wiekowych. Wieczór zakończy fire show w wykonaniu Teatru Ognia Tesserakt. Będą animatorzy i kuglarze, którzy ostatnio dali się poznać bielszczanom podczas przeglądu sztuki ulicznej BBusking.

Partnerzy marszu z lokali, które mieszą się na trasie, będą częstować uczestników korowodu cukierkami w myśl zasady trick or treat (cukierek albo psikus). – Zapraszamy wszystkich od najmłodszych do najstarszych – mówi Daniel Ambroży Soszka z Zakątka Fantastyki, który zachęca do przebrania się i wyruszenia strasznym korowodem w trasę ulicami Bielska-Białej.

Ekspresja dla mieszkańców

Wydarzenie ma charakter barwnego korowodu, który nie jest inspirowany żadną konkretną kulturą czy tradycją – tłumaczy nasz rozmówca. – Jest to forma ekspresji dla mieszkańców, szczególnie dzieci, ale z ub. roku wiemy, że dorośli też chcą się przebrać, aby móc przez chwilę poczuć się beztrosko – podkreśla pan Daniel.

Fundacja Zakątek Fantastyki, która krzewi fantastykę i gry bez prądu chce pokazać, że kultura straszenia (przebierania się) nie jest niczym złym, jeśli ma formę zabawy. Dlatego 2. Marsz Strachu organizowany jest przed halloween, aby uniknąć niewłaściwych identyfikacji.

rok

Zdjęcia z Marszu Strachów 2022, fot. Daniel Krajniak

Udostępnij
Lubię to 6
Nie lubię tego 1

1 komentarz

  1. Alinoe

    Strasznie słabe info nt wydarzenia, sporo ludzi spaceruje z dziećmi po mieście szukając marszu i miejsca zakonczenia …

    Szkoda

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *