Statki na lądzie w przestrzeni miasta. Jedyny taki spacer po nowoczesnym Bielsku WARTO!

cze 12, 2024Ludzie, Miasto

Jedyny w swoim rodzaju spacer po Bielsku-Białej zapowiedziało Stowarzyszenie Olszówka. Tematem wycieczki, na którą zaprasza wszystkich bielszczan, będzie nowoczesna architektura z lat 30. Bohaterami spaceru mają być zarówno dostojne gmachy użyteczności publicznej, jak i prywatne luksusowe domy mieszkalne. Oprowadzi nas po nich Przemysław Czernek, wybitny znawca architektury i urbanistyki Bielska-Białej. Uwaga, są zapisy!

Tematem przewodnim wycieczki będzie architektura naszego miasta nawiązująca do klasycyzmu i prostoty stylu międzynarodowego. Podczas spaceru po bielskiej modernie odwiedzimy m.in. dawny gmach Gimnazjum Polskiego przy ul. Listopadowej, nowoczesny budynek ubrany w dostojny kostium „klasycznego” detalu. Odświeżymy również pamięć o gmachu mieszkalno-garażowym dawnej straży pożarnej z detalem „na trójkątno”.

Zwiedzimy nowoczesne gmachy i domy mieszkalne z lat 30. XX wieku nawiązujące stylem do nowoczesnych maszyn, które osadzone są w przestrzeni miasta niczym statki na lądzie. Nie zabraknie dekoracyjnych gzymsów i geometrycznych figur przydających architekturze eklektyczny charakter w wydaniu modernistycznym. Bohaterami wycieczki będą zarówno dostojne gmachy użyteczności publicznej, jak i prywatne luksusowe domy mieszkalne.

Na trasie spaceru znajdą się perły architektury PRL. Na koniec zatrzymamy się na dłużej w nowoczesnej dzielnicy na terenach dawnych ogrodów książąt Sułkowskich. Wycieczka odbędzie się w sobotę, 15 czerwca, początek o godz. 14.00. Naszym przewodnikiem będzie Przemysław Czernek, historyk architektury, autor opracowań dotyczących architektury i urbanistyki Bielska-Białej, który promuje dziedzictwo architektury modernistycznej Bielska-Białej. Wycieczka jest bezpłatna.

Przy okazji warto zapytać przewodnika o obiekty planowane w okresie PRL, które nigdy nie doczekały się realizacji. Wśród nich była budowa hali widowiskowo-sportowej przy ul. Warszawskiej oraz hali przy ówczesnej ulicy Czapajewa (dziś ul. Kossak-Szczuckiej) przy Hulance (teren ogrodów działkowych). Realizacji nie doczekały się także projekty budowy ośrodka sportowego na Błoniach. W Mikuszowicach miały powstać m.in. basen o wymiarach olimpijskich, sztuczne lodowisko oraz stadion. 

Uwaga! Obowiązują zapisy!

stowarzyszenieolszowka@gmail.com

tel. 693 315 998

https://www.facebook.com/StowarzyszenieOlszowka

Organizatorzy proszą o podanie nazwiska i imienia. Osoby zapisane dostaną potwierdzenie wraz z podaniem miejsca zbiórki.

Będzie to czwarty w tym sezonie spacer organizowany przez Stowarzyszenie Olszówka, które przygotowało cykl szesnastu wycieczek po Bielsku-Białej w ramach projektu Bielsko-Biała – miasto historycznych splotów”. Jego patronem jest Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne. Projekt realizowany jest ze środków z akcji 1,5 proc. dla Stowarzyszenia Olszówka – Organizacji Pożytku Publicznego, który dofinansowała Gmina Bielsko-Biała.

rok

Udostępnij
Lubię to 3
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *