Robert Kowal
W pierwszej połowie marca delegacja z Bielska-Białej pojechała do Białegostoku, aby zapoznać się z działaniem Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, czyli miejscowej spalarni śmieci. Oficjalna relacja z tej wizyty skupia się wyłącznie na korzyściach, jakie miasto i mieszkańcy mają z instalacji. – Dzięki spalarni stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest niska w porównaniu do innych polskich miast – czytamy zachwyty w Magazynie Samorządowym. Komu wierzyć?
W najbliższy poniedziałek (27 marca) o godz. 17.00 w sali NOT przy ul. 3 Maja 10 odbędzie się debata, której celem jest przedstawienie negatywnych skutków budowy spalarni w Bielsku-Białej. Podobnie jak wyjazd do Białegostoku, tak dyskusja organizowana przez stowarzyszenie Niezależni.BB nie są dziełem przypadku. 16 kwietnia odbędzie się referendum lokalne, w którym bielszczanie wypowiedzą się w sprawie budowy spalarni odpadów w mieście.
Do udziału w Wielkiej Debacie Spalarniowej Dlaczego spalarni trzeba powiedzieć NIE? organizatorzy zaprosili mieszkańców Bielska-Białej, radnych wszystkich klubów, ekspertów znanych ze swojej retoryki antyspalarniowej oraz przedstawiciela Zakładu Gospodarki Odpadami S.A. w Bielsku-Białej, który ma być ewentualnym inwestorem. Wśród ekspertów obecność zapowiedział Piotr Barczak z Polskiego Stowarzyszenia „Zero Waste”, wieloletni pracownik sekcji ochrony środowiska Rady Europejskiej i Europejskiego Biura Ochrony Środowiska.
Jak tłumaczył mi Jarosław Zięba, prezes Stowarzyszenia Niezależni.BB, dyrektor ds. ochrony środowiska w ZGO Piotr Prochot będzie reprezentował władze miasta. Nie zaproszono ważnych urzędników z ratusza ani przedstawicieli stowarzyszeń opowiadających się za budową spalarni. Będzie za to Leszek Posłuszny z inicjatywy Stop Spalarni w Wapienicy, delegat Stowarzyszenia Mieszkańców Wapienicy w Radzie Interesariuszy ds. spalarni. Dzięki debacie – przekonuje prezes – bielszczanie będą mogli poznać argumenty, na podstawie których w referendum lokalnym wypowiedzą się w sprawie budowy spalarni w Wapienicy.
Jak twierdzi Jarosław Zięba, organizator debaty nie zamyka jednak listy uczestników. W dyskusji będzie mógł więc wziąć udział sam prezydent miasta, jeśli zechce. Debatę zakończą pytania mieszkańców zgromadzonych w sali NOT, w tym zwolenników budowy, jeśli będą obecni. Bezpośrednia transmisja wideo z debaty dostępna ma być w internecie na profilach Niezależnych.BB.
Dzięki specjalnej sondzie internetowej przygotowanej przez Niezależnych.BB już teraz bielszczanie mogą wypowiedzieć się, co sądzą o budowie spalarni w Wapienicy. Ankieta w systemie iVoting, pierwszej polskiej aplikacji do głosowania z wykorzystaniem blockchain, nie pozwala na wielokrotne głosowanie danej osoby, co uwiarygodnia jej wyniki (dostępna pod adresem: tiny.pl/w8s8w).
Robert Kowal
Na zdjęciu: wizyta bielszczan w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku, fot. Paweł Sowa/Urząd Miejski w Bielsku-Białej
0 komentarzy