Śnieg utrudnia jazdę po mieście? Zadzwoń po pług! Numery telefonów do odśnieżania

gru 1, 2023Miasto

W tym roku śnieg pojawił się w Bielsku-Białej wcześniej niż astronomiczna zima, ale synoptycy prognozują na ten weekend dużo intensywniejsze opady. Łączna długość odśnieżanych ulic wynosi ok. 620 km, a łączna powierzchnia chodników i ciągów pieszo-rowerowych ponad 812 tys. mkw. Stan nawierzchni dróg będą kontrolować trzy patrole. Oto numery telefonów i adresy dwóch firm odpowiedzialnych za odśnieżanie ulic i chodników!

W Bielsku-Białej obowiązują procedury tzw. zimowego utrzymania dróg, a firmy za nie odpowiedzialne mają specjalistyczny sprzęt, m.in. kombajny do odśnieżania oraz pługo-piaskarko-solarki. Zimowe utrzymanie miasta to przede wszystkim odśnieżanie i zwalczanie tzw. śliskości zimowej, czyli usuwanie błota, śniegu, lodu i tzw. nacieków lodowych z jezdni, chodników, ciągów pieszo-rowerowych, ścieżek rowerowych, przystanków autobusowych wraz z zatokami, parkingów, przejść podziemnych i nadziemnych, schodów, kładek oraz placów.

Odpowiedzialni za odśnieżanie

W sezonie 2023/2024 usługi w tym zakresie kontynuują firmy PreZero Bielsko-Biała oraz Eurovia Polska. Spółka PreZero odpowiada za utrzymanie głównych ciągów komunikacyjnych, a Eurovia za pozostałe ciągi komunikacyjne w strefie wschodniej i strefie zachodniej. Obie firmy dysponują w sumie 17 ciągnikami z pługiem i rozrzutnikiem, trzema kombajnami do odśnieżania, trzema koparko-ładowarkami, dwoma ładowarkami, sześcioma mikrociągnikami z pługiem do odśnieżania chodników, 13 pługo-piaskarko-solarkami, jedną pługo-piaskarką oraz dwoma urządzeniami do wytwarzania solanki. 

Wszystkie pojazdy wyposażone są w nadajniki GPS pozwalające dyspozytorom kontrolować przebieg tras i określenie ich bieżącej lokalizacji. Miejsca niedostępne dla pojazdów są utrzymywane przez brygady ręczne. Na terenie miasta rozstawione są także pojemniki z piaskiem oraz zasłony przeciwśnieżne. Zgodnie z przepisami, właściciele i administratorzy nieruchomości mają ustawowy obowiązek usuwania śniegu i lodu sprzed zarządzanych przez nich posesji.

Jest problem? Zadzwoń po pług!

Kontakt w sprawie zimowego utrzymania miasta:
*PreZero Bielsko-Biała S.A, tel. 33 499 20 16, 515 224 536, e-mail: zima.bielskobiala@prezero.com – kontakt całodobowy

*Eurovia Polska S.A., tel. 572 754 254, e-mail: utrzymanie.bielsko@eurovia.pl 

*Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej – tel. 33 472 60 10 wew. 120, 503 692 143, e-mail: zgloszenie.lato_zima@mzd.bielsko.pl, w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 do 15.30.

bb

Zdjęcie: archiwum

Udostępnij
Lubię to 4
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *