Wszyscy pytają gdzie jest ten średniowieczny zamek? Niestety, zostało z niego niewiele. To resztki murów oraz fragmenty zewnętrznej baszty. Widoczna jest również fosa. Zamek powstał w XIV wieku, a został zburzony około 1477 roku. W owym czasie na tym terenie działały liczne bandy rycerzy rozbójników, które napadały na kupców. O ich interesy upomniał się król Polski, co zapoczątkowało długą wojnę na pograniczu. Dziś na miejscu jest palenisko, ławki, tablica informacyjna i… piękne widoki. Polecamy!
Aby dotrzeć do ruin zamku Wołek w Kobiernicach, należy zostawić samochód na początku ul. Leśnej obok sklepu Polskie Delikatesy. Stamtąd można spacerkiem w około pół godziny dotrzeć na miejsce. Z ruin schodzimy innym szlakiem w rejon ul. Zamkowej lub idziemy wyżej, łącząc wyprawę na Wołek z wycieczką na Bujakowski Groń (749 m n.p.m.), skąd prowadzi szlak do zapory wodnej w Porąbce oraz Bielska-Białej.
Baszta i most zwodzony
Zamek Wołek został zbudowany w XIV wieku przez księcia Jana I Oświęcimskiego. Pierwsza wzmianka o obiekcie pochodzi z 1396, kiedy książę przekazał zamek swojej żonie. Budowla pełniła rolę strażnicy granicznej księstwa oświęcimskiego, która była wtedy lennem Czech. Służyła też za schronienie okolicznej ludności w razie wojny.
Warownia powstała na wysokości niespełna 400 m n.p.m. Zajmowała teren około 35 na 45 m. Otoczona była dwoma pierścieniami kamiennych murów z fosą i basztą. W południowo-wschodniej części znajdował się budynek mieszkalny. Pomiędzy budynkiem mieszkalnym i basztą była główna brama, a obok most zwodzony.
Zbójcy zamku nie zdobyli
W połowie XV wieku książę Jan IV oświęcimski wypowiedział wojnę Królestwu Polskiemu. Pod naciskiem napierających wojsk królewskich uciekł na zamek Wołek, skąd wspierał zbójców rabujących pograniczne tereny Małopolski. W tamtych czasach bandy rycerzy rozbójników opanowały wiele warowni na pograniczu, ale jak twierdzą źródła historyczne, zamku Wołek nigdy nie zdobyły.
Obiekt został zburzony w XV wieku (1477 rok?) przez wojska króla Kazimierza Jagiellończyka, który dążył do poszerzenia wpływów Polski na tych ziemiach kosztem Węgier. Obecnie po zamku zostały ruiny. Podczas badań archeologicznych na terenie Wołka odkryto m.in. żelazne groty broni i fragmenty glinianych naczyń.
rok
Zdjęcia i film: Adrian Heród
Artykuł ciekawy. lecz filmik fatalnie zrobiony. Po pierwsze – w pionie. Człowiek raczej posiada horyzontalny zakres postrzegania, więc filmy należy robić poziomo ustawiając aparat. Po drugie – zbyt szybkie przesuwanie widoku nie pozwala na skupienie na pokazywanych obiektach. Ale dla zainteresowania miejscem – może być.
Chcesz dobry film o Wołku to zajrzyj tu https://youtu.be/g0KzV9Td8e8?si=uLrFRo8W675Ng_Ge