Remigiusz Mróz – sylwetka pisarza

lip 8, 2024Sponsorowane

Remigiusz Mróz to jeden z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych polskich pisarzy. Jego kryminały i thrillery, takie jak seria z Joanną Chyłką czy cykl z komisarzem Forstem, zdobyły ogromną popularność zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Portret Remigiusza Mroza: Polski pisarz młodego pokolenia porównywany do Stiega Larssona i Jo Nesbø

Remigiusz Mróz, ur. 1987 roku, ukończył Akademię Leona Koźmińskiego, zdobywając wyróżnienie oraz tytuł doktora nauk prawnych. Jest autorem cyklu publicystycznego „Kurs pisania” oraz licznych prac naukowych. Jednak największą popularność przyniosły mu jego powieści. O tym, jakie książki autor wydaje w tym roku dowiesz się z artykułu: Remigiusz Mróz – zapowiedzi 2024.

Remigiusz Mróz to twórca, który zdobywa uznanie wśród krytyków, recenzentów i czytelników oraz cieszy się szacunkiem innych pisarzy. W 2016 roku jako pierwszy polski autor otrzymał podwójną nominację do Nagrody Wielkiego Kalibru Międzynarodowego Festiwalu Kryminalnego za książki „Kasacja” oraz „Zaginięcie”. Rok później został laureatem nagrody „Lwy Koźmińskiego” przyznawanej przez Akademię Leona Koźmińskiego. W 2021 roku jego książka „Il labirinto delle ombre” („Nieodnaleziona”) zdobyła nagrodę włoskiego Festiwalu Giallo Garda. Według badań Biblioteki Narodowej, był jednym z najpopularniejszych autorów w Polsce w latach 2017–2019. W rankingu tygodnika Wprost z 2019 roku został uznany za najlepiej zarabiającego polskiego pisarza, a w 2022 roku jego powieść „Projekt Riese” zdobyła tytuł Bestsellera Empiku.

Remigiusz Mróz: Twórca bestsellerowych kryminałów i ikona współczesnej literatury polskiej

Debiut literacki Remigiusza Mroza nastąpił w 2013 roku za sprawą kryminału „Wieża Milczenia”. W 2017 roku jako Ove Løgmansbø opublikował cykl Vestmanna, który obejmuje powieści: „Enklawa”, „Połów” i „Prom”. Oprócz tego jest twórcą innych znanych serii, takich jak historyczna „Trylogia Parabellum”, cykl „W kręgach władzy”, poruszający tematy związane z polityką, oraz serie z Damianem Wernerem, Sewerynem Zaorskim i Gerardem Edlingiem. Jego bibliografia liczy ponad 50 tytułów, a najbardziej rozbudowanym cyklem jest seria z Joanną Chyłką, obejmująca aż 16 tomów.

Wielowymiarowy świat Remigiusza Mroza: Od kryminałów po science fiction i prawnicze thriller-y

Remigiusz Mróz zdobył ogromną popularność dzięki dwóm rozbudowanym seriom powieści. Pierwsza z nich to kryminalna seria z komisarzem Forstem, wydana przez Wydawnictwo Filia, która obnaża tajemnice dziwnych morderstw, pokazuje walkę ze złem oraz porusza tematykę uchodźców. Druga seria to cykl thrillerów prawniczych z Joanną Chyłką jako główną bohaterką, wydany pierwotnie przez Wydawnictwo Czwarta Strona. Pierwsze książki z obu serii zostały opublikowane w 2015 roku. Na podstawie jego książek powstał w 2018 roku serial „Chyłka”.

W swojej twórczości Remigiusz Mróz eksploruje różnorodne gatunki literackie, w tym powieść historyczną, kryminał, thriller prawniczy oraz science fiction. W swoich książkach podejmuje również ważne tematy społeczne (np. problematykę uchodźców). Pisarz opisuje siebie jako „zwykłego faceta, który codziennie musi napisać około dziesięciu stron i przebiec mniej więcej tyle samo kilometrów, żeby nie sfiksować”.

Artykuł sponsorowany

Zdjęcie: Adobestock

Udostępnij
Lubię to 3
Nie lubię tego 0

1 komentarz

  1. Elington

    Lubię Mroza. Ma nieznośną lekkość pióra. Taki facet co wszystko ci napisze.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *