Od kilku lat wzrasta niezadowolenie społeczne z gospodarki, jaką prowadzą Lasy Państwowe. Skala wycinek poraża tym bardziej, że przy okazji niszczy się zbocza oraz koryta potoków. Przedstawiciele Nadleśnictwa Bielsko uspokajają, że zmniejszają skalę wycinek, ale Inicjatywa „Las Wokół Miast” obala kreowaną przez leśników legendę. Z danych pozyskanych od leśników wynika, że pozysk drewna jest duży. Podobno najgorsze dopiero jest przed nami.
Aktywiści z Inicjatywy „Las Wokół Miast” wystąpili do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach w trybie dostępu do informacji publicznej z wnioskiem o informację na temat skali wycinki drzew przeprowadzonych w latach 2018-2023 oraz planowanych do roku 2027. Te dwa przedziały czasowe to okres obowiązywania obecnego Planu Urządzania Lasu, czyli podstawowego dokumentu, na bazie którego dokonuje się wycinek drzew. Zapytanie dotyczy obszaru Nadleśnictwa Bielsko oraz sąsiednich leśnictw z Nadleśnictwa Ustroń.
Czytaj: Barbarzyństwo. Takich rzeczy nie ma w cywilizowanej Europie ZDJĘCIA i FILM
Lasy są i będą rżnięte
– Dane pokazują oczywistą prawdę – lasy są rżnięte i będą rżnięte na potęgę – mówi Jacek Zachara z Inicjatywy Las Wokół Miast/Stowarzyszenie Olszówka. – Z wypowiedzi przedstawicieli Lasów Państwowych wynika, że pozyskanie drewna jest mniejsze, ale wnioski z analizy dokumentów, które zostały udostępnione Inicjatywie, są inne. Jeżeli ilości ustanowione w PUL nie zostaną zmienione, czeka nas jeszcze większa wycinka niż dotychczas – dodaje aktywista.
Na podstawie analizy udostępnionych przez leśników danych Jacek Zachara uważa, że skala wycinek planowanych na lata 2024-2027 jest znacząco większa od dotychczas zrealizowanych. Wzrost w planie jest skokowy w porównaniu do wykonanego pozyskania drewna w roku 2023. Najwięcej drewna pozyskano dotychczas w Jaworzu (Nadleśnictwo Bielsko i Nadleśnictwo Ustroń), okolicach Bielska-Białej (Leśnictwo Kamienica, gdzie znajdują się wycięte w pień zbocza Kołowrotu) oraz Brennej (Leśnictwo Bukowa).
Lista zaplanowanych wycinek
Największe wycinki planowane są w obrębie leśnictw Bystra, Kamienica (lasy wokół Cybernioka, Szyndzielni i Koziej Góry), Wielka Łąka (lasy wokół zapory w Wapienicy), Grodziec, Jaworze oraz w okolicach Brennej (Leśnictwo Bukowa, w tym południowe stoki Trzech Kopców i Stołowa oraz zachodni stok pod przełęczą Karkoszczonka oraz Leśnictwo Cisowa).
Z informacji leśników wynika, że najwięcej pozyskano drewna bukowego. Łącznie w latach 2018-2024 na obszarze leśnictw Lipnik, Straconka, Bystra, Grodziec, Kamienica, Wielka Łąka i Jaworze było to prawie 84 tys. m sześć. Przedstawione wykresy powstały na podstawie danych uzyskanych z nadleśnictw, obejmujących ilość pozyskanego oraz zaplanowanego do pozyskania drewna w latach 2018-2027 z podziałem na leśnictwa Nadleśnictwa Bielsko oraz Nadleśnictwa Ustroń.
bb
0 komentarzy