Presja ma sens. Przewóz rowerów w autobusach wreszcie możliwy ZDJĘCIA

kwi 10, 2025Miasto

Michał Kowal

Przewóz rowerów w autobusach MZK w Bielsku-Białej w teorii był możliwy, lecz w praktyce niekoniecznie. Na początku lutego br. na portalach witajbielsko.pl oraz roweromate.pl pojawił się mój tekst, w którym poruszyłem problem niedostosowania autobusów do transportu rowerów pomimo odpowiedniego przyzwolenia w regulaminie przewozów. Spodziewałem się, że władze miasta zbagatelizują temat, jednak w tej kwestii pozytywnie mnie zaskoczyły.

Zgodnie z regulaminem (który obowiązywał przez 14 lat, aż do 26 marca 2025), w autobusach należących do miejskiej floty można było przewozić rowery. W praktyce wyglądało to jednak różnie. Mogła więc zdarzyć się sytuacja, kiedy kierowca wyprosił rowerzystę.

Dozwolony, ale niedozwolony

W opublikowanym na portalach roweromate.pl oraz witajbielsko.pl tekście opisałem historię, która spotkała mnie w sierpniu 2024 roku. Zarówno kierowcy, rowerzyści, jak i mieszkańcy faktycznie dostrzegają problem, o czym świadczą liczne komentarze pod materiałem na facebookowym profilu witajbielsko.pl.

Czy rowerzysta może być wyproszony z autobusu w Bielsku-Białej?

Mój tekst wygenerował około 111 tysięcy wyświetleń oraz ponad 180 komentarzy. Oto jeden z nich:

„W myśl przepisów, jeśli autobus nie jest przystosowany do przewozu rowerów, hulajnóg (brak stosownych miejsc i mocowań), to taki przewóz bezwzględnie jest niedozwolony. A wszelkie sytuacje związane z uszkodzeniem ciała, sprzętu lub bagażu pasażerów będą odpowiedzialnością kierowcy. Dlatego jeśli nie ma przepisu i konstrukcyjnych miejsc do takiego przewozu, zrozumiałym jest, że kierowcy odmawiają”.

Święte krowy na ulicy

Z kolei użytkownik „Zyga” w komentarzu zamieszczonym na portalu witajbielsko.pl wypowiadał się w następujący sposób:

„Pierwsza podstawowa sprawa, żaden autobus komunikacji miejskiej w Bielsku Białej nie jest przystosowany do przewozu rowerów, żaden producent autobusów użytkowanych w bb [Bielsku-Białej – przyp. redakcyjny] nie wydał homologacji na przewóz rowerów, jest miejsce na wózek inwalidzki i wózek z dzieckiem. Jeżeli dojdzie do sytuacji niebezpiecznej za zaistniałą sytuację odpowiedzialność spada na kierującego pojazdem, który nie zabezpieczył przewożonego towaru w tej sytuacji roweru.

W opisanym artykule rowerzysta żali się wracam do domu ale ja mam pytanie po jaką cholerę jechał rano rowerem a powracał autobusem, nie rozumiem tych ludzi według mnie albo jadę rowerem albo korzystam z komunikacji miejskiej sprawa jest prosta. U mnie żaden rowerzysta nie pojedzie w autobusie i tyle w temacie. Poza tym rowerzystą proponuję poszanować przepisy i normy funkcjonowania w społeczeństwie ponieważ z przeprowadzanych obserwacji wynika to że rowerzyści nie przestrzegają żadnych przepisów , żadnych norm i żadnych zasad po prostu Święte Krowy w ruchu ulicznym” – pisownia oryginalna.

Można? Można!

Temat niedostosowania bielskich autobusów na chwilę ucichł. Muszę przyznać, że sam nawet o nim zapomniałem, ponieważ na co dzień nie korzystam z komunikacji miejskiej w Bielsku-Białej, ale jeżdżę rowerem po Krakowie. Tymczasem minęły ledwo dwa miesiące i wydarzyło się coś niespodziewanego i bardzo pozytywnego. Wow! Władze miejskie zareagowały na problem. Opublikowano również film, który wyjaśnia, jak korzystać z pasów do rowerów.

Pod koniec marca 2025 wszedł w życie nowy regulamin przewozu osób i rzeczy w Komunikacji Miejskiej w Bielsku-Białej. Jak zatem obecnie wyglądają zasady przewozu rowerów?

  • Przewóz rowerów jest możliwy, jeśli istnieje możliwość umieszczenia ich w pojeździe w taki sposób, by nie utrudniały przejścia, nie narażały na szkodę osób i mienia innych pasażerów, nie zasłaniały widoczności kierowcy, nie naruszały rozkładu jazdy ani nie zagrażały bezpieczeństwu ruchu.
  • Przewóz rowerów dozwolony jest wyłącznie w pojazdach wyposażonych w pasy do ich przypięcia.
  • Pasażer z rowerem musi ustąpić miejsca osobie na wózku inwalidzkim lub z wózkiem dziecięcym. W przypadku braku możliwości swobodnego ustawienia roweru w wyznaczonym miejscu jest zobowiązany opuścić pojazd – w takiej sytuacji może złożyć reklamację.
  • Wprowadzenie roweru do pojazdu jest zabronione, jeśli nie ma możliwości jego swobodnego ustawienia w wyznaczonym miejscu.
  • Przewóz roweru podlega opłacie zgodnie z obowiązującym cennikiem.
  • Pasażer przewożący rower jest zobowiązany do jego odpowiedniego zabezpieczenia.

Presja ma sens

Historia z bielskimi autobusami pokazała, że głos mieszkańców ma realną siłę sprawczą. Dzięki zaangażowaniu społeczności i mediów lokalnych udało się wprowadzić konkretne zmiany – pojawiły się pasy do przewozu rowerów, a regulamin został dostosowany do potrzeb rowerzystów. Czasem wystarczy jeden tekst, by coś ruszyło z miejsca. Jeśli więc coś Cię uwiera lub nie podoba – reaguj. Zmiana zaczyna się od Ciebie.

Więcej informacji o rowerach, w tym praktyczne porady dla rowerzystów znajdziesz na portalu www.roweromate.pl.

Michał Kowal

Zdjęcie: Komunikacja Miejska w Bielsku-Białej

Autor jest studentem, na co dzień korzysta z roweru w Krakowie oraz Bielsku-Białej

Udostępnij
Lubię to 5
Nie lubię tego 1

1 komentarz

  1. Gucio

    Warto jednak wiedzieć, że prace nad zmianą regulaminu MZK w tym zakresie, rozpoczęto już w grudniu 2024 r.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *