Prawie każdy ma tatuaż, ale nie wszyscy wiedzą czym to grozi. Kto powiedział, że ferrari się nie okleja? FILM

lut 21, 2024Ludzie, Miasto

Tatuaże nie są szkodliwe, ale mogą zagrażać naszemu zdrowiu i życiu, szczególnie gdy wykonywane są w studiu, gdzie niezbyt ortodoksyjnie podchodzi się do spraw higieny – uważa pani doktor. Piękny tatuaż może utrudnić chirurgowi operację na wytatuowanym ciele. Lekarz będzie się wtedy bał zniszczyć dzieło sztuki. Popularny aktor George Clooney powiedział, że ferrari się nie okleja. Ten, kto ma tatuaż, wie o co chodzi.

Czy wytatuowane ciało jest piękne? – zapytaliśmy dr n. med. Ewelinę Jaksz-Recmanik, wykładowcę na wydziale nauk o zdrowiu Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego. – Trudno powiedzieć. Jeżeli tatuaże są wykonane artystycznie, gdy mają określone przesłanie, to ciało może być piękne. Ale jeśli tatuaż jest wykonany w pięciu stylach lub na całym ciele włącznie z twarzą, to nie wygląda to dobrze – twierdzi pani doktor.

Bywają tatuaże piękne, które świetnie zdobią ciało. Wiele zależy od wykonawcy. Jeśli jest to pamiątka po domorosłym tatuażyście, to nie ma się czym chwalić. Popularny aktor George Clooney powiedział, że ferrari się nie okleja. Przede wszystkim jednak trzeba zadbać o własne bezpieczeństwo. Klient powinien sprawdzić, czy w studio używa się sprzętu jednorazowego, czy jest jałowy, a tatuażysta prawidłowo montuje igłę do maszynki.

Czy sztuczna ingerencja w ciało człowieka podczas zabiegu ma wpływ na zdrowie? – pytamy. – Może mieć szkodliwy wpływ, jeśli organizm ma tendencję to tworzenia tzw. bliznowców – tłumaczy pani doktor. Bliznowiec, znany także pod łacińską nazwą keloid, jest określany jako łagodny nowotwór. To stwardniała, przerośnięta i guzowata blizna, która może powstać na skórze wskutek urazu lub jako rezultat nieprawidłowego gojenia się rany na skórze. U klienta studia tatuażu może też wystąpić reakcja alergiczna na tusz bądź dojdzie do zakażenia rany.

Likwidacja tatuażu jest droższa niż wykonanie rysunku. Wystarczy kilka sesji laserem. – Nie możemy usuwać na własną rękę, np. przy pomocy kwasku cytrynowego czy pumeksu – ostrzega dr Ewelina Jaksz-Recmanik. – Zdecydowanie odradzam! W takich przypadkach można utracić dużo krwi, dojdzie do infekcji rany. Płukanie pod bieżącą wodą nic nie pomoże! – dodaje nasza rozmówczyni.

rok

Film: Lech Fedyszyn

Udostępnij
Lubię to 1
Nie lubię tego 1

1 komentarz

  1. Elington

    Ja nie mam. To nie po chrzescijańsku tak szpecic cialo

    3
    1
    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *