Polskie piekiełko w Lipniku. Tajemnice ukrytego cmentarza

sie 9, 2023Miasto

Nieznana Biała? Kraj bez stosów, ale za to z szubienicami? Miasto, w którym mieszkamy od pokoleń, kryje jeszcze liczne tajemnice i trzeba dużej wiedzy, aby je stopniowo odsłaniać. W najbliższą niedzielę dzięki świetnym przewodnikom otrzymamy odpowiedzi na kilka ważnych pytań. Okazją będzie kolejna wakacyjna wycieczka organizowana przez stowarzyszenie Olszówka.

Tym razem przyjrzymy się problemem ewangelików w Białej. Uczestnicy wycieczki zapoznają się z najważniejszymi ewangelickimi zabytkami oraz kontekstami tej religii w małopolskiej części dwu-miasta. Przewodnikami będą Agata i Andrzej Czauderna, którzy zaprowadzą nas do historycznych miejsc oraz postarają się rozwiązać szereg zagadek i odpowiedzieć na kilka ważnych pytań.

Polak-katolik?

Czy dawni bialanie stosowali zasadę nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe, czy raczej hołdowali maksymie odpłacić pięknym za nadobne? Co konfederaci barscy porabiali, kiedy nie wojowali i co nam po nich pozostało? Polak – katolik, ewangelik – Niemiec, czy aby na pewno? Co Kościół Łaski ma wspólnego z Białą i jakie historie kryje ukryty cmentarz? Który najznamienitszy Polak-ewangelik odwiedzał nasze miasto?

Podczas wycieczki przypatrzymy się rozgrywkom między panem, wójtem a plebanem w wersji lokalnej, czyli polskiemu piekiełku w Lipniku. Kraj, w którym żyli nasi przodkowie był bez stosów, ale za to z szubienicami. Wycieczka pt. Ewangelicy w Białej: Od Stefana Batorego do Franciszka Józefa, czyli od obrony, przez tolerancję do równouprawnienia odbędzie się w niedzielę, 13 sierpnia 2023 – początek godz. 10.00. Udział jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy. 

Wysyłając SMS na numer 693 315 998 lub maila zgłoszeniowego na adres stowarzyszenieolszowka@gmail.com, należy podać imię i nazwisko. Potwierdzeniem uczestnictwa jest otrzymanie informacji o miejscu zbiórki. Zapisy na poszczególne wycieczki są dokonywane tylko i wyłącznie w tygodniu przed daną wycieczką. Nie można zapisywać się na wszystkie na raz.

Na historycznym szlaku

Wycieczka jest uzupełnieniem realizowanego od wielu lat Stowarzyszenie Olszówka projektu „Historyczne szlaki Bielska-Białej”. W roku 2023 mija 300. rocznica nadania Białej praw miejskich, a 50 lat temu w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej wyprodukowano pierwszego Fiata 126p. Dlatego organizatorzy chcą w tym roku pokazać konteksty odnoszące się do tych zagadnień. Znaczna część cyklu będzie poświęcona miastu Biała, aby zrozumieć jego obecny kształt urbanistyczny. Przewodnicy poruszą wiele spraw związanych z działaniem samorządu w dawnych czasach.

Projekt cyklu wycieczek jest realizowany ze środków z akcji 1,5% dla Stowarzyszenia Olszówka – Organizacji Pożytku Publicznego. Dofinansowanie: Gmina Bielsko-Biała. Patronem projektu jest Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne. Aktualne informacje o wycieczkach organizowanych przez Stowarzyszenie Olszówka znajdziesz TUTAJ.

W następną niedzielę dr Maciej Bujakowski zaprezentuje nam pomniki, których już nie ma, a w ostatnią wakacyjną niedzielę Piotr Kenig zabierze nas na spacer do Dolnego Lipnika.

bb

Udostępnij
Lubię to 7
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *