Polska superprodukcja historyczna. Wielka kasa na film o wielkim bohaterze KONKURS

paź 11, 2023Hity z kina i TV

Długo wyczekiwana polska superprodukcja historyczna prezentuje losy jednego z największych polskich bohaterów. To postać, która nie wzbudza politycznych emocji i  funkcjonuje w narodowej pamięci jako moralnie kryształowa. Zapraszamy do bielskiego kina Helios na „Raport Pileckiego”. Tylko trzy polskie filmy po 1989 roku miały większy budżet. Mamy wejściówki dla Czytelników!

Film pt. Raport Pileckiego w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza opowiada historię rotmistrza Witolda Pileckiego, który z narażeniem życia celowo daje się aresztować, by zostać osadzonym w KL Auschwitz. Tam organizuje konspiracyjny ruch oporu Armii Krajowej, a po 947 dniach w obozowej niewoli i brawurowej ucieczce pisze raporty, w których podejmuje próbę informowania świata o Holokauście oraz innych zbrodniach. Następnie bierze udział w Powstaniu Warszawskim oraz walczy w armii generała Andersa we Włoszech.

Po powrocie do Polski zostaje aresztowany przez władze komunistyczne, bestialsko przesłuchiwany i pod pretekstem szpiegostwa skazany na śmierć. nigdy nie wyrzekł się swoich ideałów. Podczas ostatniego widzenia z żoną powiedział: „Ja już żyć nie mogę, mnie wykończono, Oświęcim to była igraszka”. Prezydent Bolesław Bierut nie zgodził się na ułaskawienie. Wyrok na rotmistrzu Pileckim wykonano 25 maja 1948 w Warszawie.

W filmie występują: Przemysław Wyszyński, Paulina Chapko, Mariusz Jakus, Karol Wróblewski, Paweł Paprocki. Film pokaże kino Helios w cyklu Kultura Dostępna. Seans odbędzie się w czwartek, 12 października o godz. 18.00. Dzięki cyklowi Kultura Dostępna szerokie grono odbiorców może zapoznać się w najwyższym kinowym standardzie z polską sztuką filmową, korzystając z niezwykle atrakcyjnej ceny biletu. Wybierając się do Heliosa w każdy czwartek o godz. 18:00 na wybrane polskie filmy, widz zapłaci za bilet tylko 12,90 zł.

„Raport Pileckiego” kosztował 38 mln zł. To na warunki polskiej kinematografii znaczna kwota, gdyż po 1989 roku tylko trzy filmy miały większe budżety: „Quo Vadis”, „Karol. Papież, który pozostał człowiekiem” oraz „Bitwa pod Wiedniem”. Epizody z biografii rotmistrza Pileckiego mogłyby stać się fabułą niejednej superprodukcji z Hollywood i zapewne wcześniej czy później amerykańską ekranizację będziemy mogli oglądać w polskich kinach.

Za tydzień w tym cyklu zobaczymy dramat obyczajowy pt. Braty o trudnym dorastaniu na warszawskim blokowisku. Portal witajbielsko.pl jest partnerem medialnym cyklu Kultura Dostępna w kinie Helios w Bielsku-Białej.

Dla Czytelników mamy dwie bezpłatne podwójne wejściówki na projekcję filmu „Raport Pileckiego”. Aby wygrać, należy odpowiedzieć na proste pytanie: W którym roku rotmistrz Pilecki uciekł z KL Auschwitz? Odpowiedź prosimy przesyłać na adres: redakcja@witajbielsko.pl, podając w tytule maila KONKURS. Wejściówki otrzymają osoby, które najszybciej prześlą prawidłową odpowiedź. Czas start!

bb

Zdjęcia: Helios

W cyklu Kultura Dostępna w bielskim kinie Helios do końca roku 2023 zobaczymy:

Udostępnij
Lubię to 6
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *