Pokażą mało znany fragment Bielska-Białej. Możesz się zdziwić, gdy to zobaczysz ODWOŁANE!

paź 24, 2024Ludzie, Miasto

W zbudowanych na początku XX wieku koszarach było miejsce dla prawie 500 koni. Na początku stacjonował tam dywizjon c.k. dragonów, w 1919 roku zajął je oddział kawalerii Legionów Polskich, a współcześnie gospodarują nimi spadochroniarze. To mało znany fragment Bielska-Białej. Zachęcamy do sobotniego spaceru, podczas którego będzie można przekonać się, ile tam ciekawych miejsc i poznać historie z nimi związane. 

Stowarzyszenie Olszówka zaprasza na kolejną wycieczkę po Bielsku-Białej. Najlepsi przewodnicy pokazują nam miejsca, jakich na ogół nie znamy, choć prawie codziennie w nich bywamy. Przypominają postacie zasłużonych bielszczan, o których niewiele lub zgoła nic nie wiemy. Podobnych rewelacji spodziewać się trzeba na sobotniej wycieczce po południowo-zachodniej części historycznej gminy Lipnik.

Na szlaku znajdą się takie obiekty, jak fabryka akumulatorów Karola Pollaka oraz nieistniejąca fabryka Strzygowskiego, gdzie współcześnie wybudowano galerię Gemini Parki, a dawne czasy przypomina Lasek Strzygowskiego. Poznamy wytwórnię olejów jadalnych Zygmunta Arzta i Pawła Hoffmanna (dziś Bielmar) czy kompleks koszar kawalerii, którymi gospodarują obecnie żołnierze kawalerii powietrznej.

Przewodnik przybliży nam historię szkoły podstawowej w miejscu dawnej szkoły niemieckiej, ul. Żywieckiej przed przebudową, kościoła pw. Chrystusa Króla, który zastąpił dawną kaplicę filialną parafii pw. Opatrzności Bożej w Białej czy osiedla Złote Łany na tzw. Kamieniołomach zwanych Sztajnbrochami (niem. Steinbruch) oraz cmentarza komunalnego. 

Wycieczka odbędzie się w sobotę, 26 października, początek o godz. 10.00. Tym razem naszym przewodnikiem będzie Piotr Kenig, znakomity bielski historyk, kustosz i kierownik Starej Fabryki. Wycieczka jest bezpłatna.

Uwaga! Obowiązują zapisy:

stowarzyszenieolszowka@gmail.com

tel. 693 315 998

https://www.facebook.com/StowarzyszenieOlszowka

Organizatorzy proszą o podanie nazwiska i imienia. Osoby zapisane dostaną potwierdzenie wraz z podaniem miejsca zbiórki.

Projekt realizowany ze środków z akcji 1,5 proc. dla Stowarzyszenia Olszówka – Organizacji Pożytku Publicznego jest dofinansowany przez Gminę Bielsko-Biała. Jego patronem jest Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne. Wycieczka odbywa się w ramach projektu „Bielsko-Biała – miasto historycznych splotów”. 

bb

Uwaga, z powodu choroby przewodnika wycieczka po Leszczynach została odwołana.

Udostępnij
Lubię to 3
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *