Pięknieje reprezentacyjna kamienica w centrum. Secesja z bogatymi zdobieniami ZDJĘCIA

sty 16, 2024Miasto

Dobiegają prace remontowe na elewacji zabytkowej kamienicy przy ul. 3 Maja. Budynek powstał na początku XX wieku według projektu znanego bielskiego architekta w stylistyce historyzmu z elementami secesji. Elewacja dwupiętrowej kamienicy z sutereną i wysokim parterem oraz mansardowym dachem posiada bogate zdobienia architektoniczno-sztukatorskie. 

Kamienicę Fischera przy dzisiejszej ul. 3 Maja 5 zbudowano w 1901 roku według projektu Karola Korna. Zabytkowy budynek wyróżnia się wspaniałą architekturą wielkomiejską. Nad narożnym wykuszem w fasadzie znajduje się wysmukły hełm kryty blachą z kopułką pokrytą łuską i sterczyną.

W lutym ub. roku o remoncie konserwatorskim dachu i elewacji kamienicy zdecydowała Rada Miejska, która uchwaliła przekazanie dotacji w wysokości 78 proc. nakładów koniecznych do wykonania prac. Na realizacje inwestycji wspólnota mieszkaniowa zaciągnęła kredyt w wysokości 2 mln 250 tys. zł. Bielski Ratusz przekaże 300 tys. zł dotacji oraz ponad 1,8 mln zł w formie wpłat ratalnych dokonywanych przez ZGM reprezentujący miasto jako członka wspólnoty. 

W ramach prac remontowych realizowana jest przebudowa i wymiana pokrycia dachu wraz z naprawą elementów konstrukcyjnych. Dotyczy to w szczególności będącego w bardzo złym stanie technicznym hełmu wieżyczki. Zaplanowano również wymianę zużytych tynków oraz naprawę i odtworzenie detalu architektoniczno-sztukatorskiego elewacji frontowej. Nastąpi też docieplenie stropu pod nieogrzewanym poddaszem.

Na zdjęciach przedstawiamy stan wyjściowy i kolejne etapy inwestycji. Postęp prac mogliśmy podejrzeć dzięki porywistemu wiatrowi, który uszkodził folię budowlaną pokrywającą gmach od strony ul. 3 Maja.

bb

Udostępnij
Lubię to 7
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *