Piękne strony Bielska-Białej. Perła secesji przy Mickiewicza ZDJĘCIA i FILM

lip 20, 2023Piękne strony BB

Niedawno wyremontowana kamienica przy ul. Mickiewicza 3 została zbudowana w roku 1905 według projektu bielskiego architekta Andreasa (Andrzeja) Walczoka dla bielskiego cukiernika Josefa Grossa. Jest jednym z najwcześniejszych budynków secesyjnych w Bielsku. Niezwykłą dekorację elewacji w postaci motywów drzew i ogromnych słoneczników nie spotkamy w żadnym innym obiekcie w mieście.

W budowie trójskrzydłowej kamienicy z fasadą w pierzei ul. Mickiewicza (dawna Elisabethstraße) i elewacją tylną od strony ul. Krasińskiego (dawna Giselastraße) uczestniczyła bielska firma Jüttner i Bolek. Andreas Walczok był projektantem i wykonawcą wielu projektów w mieście i posiadał jedną z najlepszych w okolicy firm budowlanych.

Fasada kamienicy wyróżnia się bogatą dekoracją sztukatorską. Ma wysoki boniowany cokół, na którym mieszczą się dwa dolne piętra. Elewacje górnych zwieńczone są fryzem ze słoneczników oraz balkonami z ażurowymi balustradami. Całość zamyka owalny szczyt dekorowany wazonami i motywem kobiecej maski.

Na ścianie północnej budynku znajduje się współczesny mural, którego autorem jest Bezt (Mateusz Gapski, absolwent ASP w Łodzi), przedstawiający młodą kobietę trzymającą donicę z ogromną rośliną.

bb

Udostępnij
Lubię to 5
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *