Piękna wielkanocna tradycja, jakiej nie znamy. Przygotuj się na niezwykłe przeżycie! ZDJĘCIA

mar 29, 2025Ludzie, Miasto

Odkąd na rogu Jeżynowej i Rysiej w Bielsku-Białej wyrosła cerkiew sprowadzona z Podlasia, mieszkańcy miasta mogą uczestniczyć w niezwykłych uroczystościach. To, co dzieje się w tym miejscu zdecydowanie różni się od tradycji katolickiej czy ewangelickiej. W najbliższą niedzielę usłyszymy unikalny koncert. Zaproszeni są wszyscy – niezależnie od wyznania oraz niewierzący.

To będą już drugie Święta Zmartwychwstania Pańskiego w cerkwi prawosławnej pw. Świętej Trójcy w Bielsku-Białej (róg Jeżynowej i Rysiej). Świątynia powstała dzięki ofiarności oraz wspólnej pracy mieszkańców miasta – starszych oraz niedawno osiadłych. Wśród wiernych są osoby od pokoleń mieszkające w okolicach, ale także Ukraińcy, uchodźcy wojenni oraz Białorusini, Serbowie, Gruzini, Grecy czy Mołdawianie.

Cerkiew przez prawie 30 lat stała we wsi Zaścianki pod Białymstokiem, ale w związku z tym, że na Podlasiu przez długi czas była niewykorzystana, zapadła decyzja, aby przenieść ją w Beskidy. Wspólnota prawosławna w Bielsku-Białej działała przez sześć lat jako punkt duszpasterski przy parafii pw. Trójcy Przenajświętszej, ale od początku 2023 jest samodzielną parafią będącą częścią struktury Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, którego zwierzchnikiem jest arcybiskup Sawa, metropolita warszawski i całej Polski.

W bielskiej cerkwi liturgia odbywa się w językach staro-cerkiewno-słowiańskim oraz greckim, a ewangelia i kazania wygłaszane są po polsku. 40 dni przed Wielkanocą rozpoczyna się Wielki Post, podczas którego wierni nie jedzą produktów odzwierzęcych, czyli mięsa, nabiału, jajek, serów czy mleka. Ludzie świeccy nazywają to… weganizmem. Prawosławni poszczą łącznie prawie pół roku. Postne są wszystkie środy i piątki.

Prawosławni, podobnie jak katolicy, święcą pokarmy. Główne uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego odbywają się w noc wielkanocną. Cerkiew jest wtedy wyciszona, światła przygaszone. O północy z ołtarza przy radosnym śpiewie zwiastującym Zmartwychwstanie zapalają się światła, otwierają się Królewskie Wrota i ogłaszana jest światu radosna wieść: – Christos woskriesie!

W niedzielę, 30 marca o godz. 17.00 w cerkwi pw. Świętej Trójcy odbędzie się koncert męskiego zespołu muzyki cerkiewnej Katapetasma pod dyrekcją Łukasza Hajduczeni.

Występ w Bielsku-Białej jest częścią wielkopostnej trasy zespołu, która została zaplanowana w kilku miastach kraju. Koncert odbędzie się z błogosławieństwem Jego Ekscelencji Atanazego, biskupa łódzkiego i poznańskiego kościoła prawosławnego w Polsce.

rok

Zdjęcie tytułowe: Katapetasma/Facebook

Zdjęcia pozostałe: ks. Michał Kuryło

Udostępnij
Lubię to 6
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *