Parada Równości w Bielsku-Białej. Tęczowy tłum zalał centrum miasta ZDJĘCIA

lip 2, 2023Miasto

W atmosferze pokoju i radości przez Bielsko-Białą przeszła dziś Parada Równości. W pochodzie uczestniczył tłum kolorowo ubranych młodych ludzi, którzy manifestowali jedność środowiska LGBT+ oraz poparcie dla równych praw osób nieheteronormatywnych. Prezydent Bielska-Białej nie chciał objąć marszu swoim patronatem, ale nie zniechęciło to uczestników do zabawy. Honorowymi patronkami zostały wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka oraz europosłanka Sylwia Spurek.

Był to trzeci z kolei Bielski Marsz Równości. Pierwszy odbył się we wrześniu 2021, a drugi w lipcu 2022. Szacuje się, że w ubiegłorocznym wzięło udział ok. 3,5 tys. osób. Głównym celem marszu jest manifestacja równości wszystkich obywateli Polski wobec prawa, w tym społeczności LGBT+, do których należą geje, lesbijki, biseksualiści, osoby transpłciowe i queerowe.

Bez patronatu prezydenta

Na bielskiej paradzie nie było prezydenta miasta Jarosława Klimaszewskiego. Organizatorzy marszu wystąpili do niego, aby objął imprezę swoim honorowym patronatem, o czym witabielsko.pl pisało w artykule Marsz dla Życia i Rodziny z pomocą władz miasta. A co z Bielskim Marszem Równości? W odpowiedzi prezydent Klimaszewski poinformował, że żadne manifestacje niezależnie od celu i formuły nie otrzymają jego patronatu. W ostatnim czasie parady równości odbyły się w kilku dużych polskich miastach, m.in. w Warszawie i Poznaniu. Prezydenci Jacek Jaśkowiak czy Rafał Trzaskowski byli patronami honorowymi manifestacji.

Bielski marsz miał patronki honorowe, którymi zostały wicemarszałek Senatu Gabiela Morawska-Stanecka oraz europosłanka Sylwia Spurek. Wśród uczestników marszu byli m.in. poseł Przemysław Koperski, posłanka Magdalena Biejat oraz europoseł Łukasz Kohut. Do zebranych przemówił także sędzia Rafał Cebula ze stowarzyszenia Iustitia.

Wszyscy mamy prawo kochać i nikt nie może nam mówić kogo mamy kochać – mówiła do zgromadzonych senator Gabriela Morawska-Stanecka. – Mam nadzieję, że już po raz ostatni pójdziemy w tym marszu prosić o równe prawa, że w przyszłym roku pójdziemy cieszyć się z tego, że w Polsce wreszcie zacznie się zmieniać, że wreszcie osoby nieheteronormatywne będą mogły zawierać małżeństwa. Że wreszcie rodziny tęczowe zostaną zauważone w tym kraju. Że mowa nienawiści i hejt na tle tożsamości płciowej będą ścigane – dodała.

Antyparada z małym zainteresowaniem

3. Bielski Marsz równości wystartował około godz. 16.30 z placu Chrobrego, aby przejść ulicami centrum Bielska-Białej na Rynek. Oprócz marszu odbyły się imprezy towarzyszące, w tym bezpłatne i anonimowe testy na obecność HCV, HIV i kiły.

W czasie gdy na placu Chrobrego rozpoczynał się marsz równości, na placu Opatrzności Bożej odmawiano różaniec przeciwko agresywnej propagandzie środowisk LGBT w Polsce. Frekwencja na tym zgromadzeniu nie dopisała, co pokazujemy w relacji na żywo zamieszczonej na profilu witabielsko.pl w Instagramie.

rok

Udostępnij
Lubię to 5
Nie lubię tego 0

4 komentarze

 1. zobi

  Wreszcie namiastka normalności w tym mieście 🙂

  1
  1
  Odpowiedz
 2. Adam Bijok

  Frekwencja raczej nie dopisała?
  Wręcz przeciwnie.
  „Gdzie dwóch albo trzech gromadzi się w Moje imię, tam jestem pośród nich” (Mt 18,20)

  Ps.
  Fajny filmik,dzięki

  Odpowiedz
 3. Photopolis

  Jestem bardzo zadowolony, że znalazłem tę stronę . Wielu autorom wydaje się, że posiadają odpowiednią wiedzę na opisywany temat, ale często tak nie jest. Stąd też moje zaskoczenie. Jestem pod wrażeniem. Będę polecał to miejsce i częściej tu zaglądał, aby przejrzeć nowe posty.

  Odpowiedz
  • Robert Kowal

   Bardzo dziękuję za miłą opinię. Zapraszam częściej -:)

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *