W atmosferze pokoju i radości przez Bielsko-Białą przeszła dziś Parada Równości. W pochodzie uczestniczył tłum kolorowo ubranych młodych ludzi, którzy manifestowali jedność środowiska LGBT+ oraz poparcie dla równych praw osób nieheteronormatywnych. Prezydent Bielska-Białej nie chciał objąć marszu swoim patronatem, ale nie zniechęciło to uczestników do zabawy. Honorowymi patronkami zostały wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka oraz europosłanka Sylwia Spurek.
Był to trzeci z kolei Bielski Marsz Równości. Pierwszy odbył się we wrześniu 2021, a drugi w lipcu 2022. Szacuje się, że w ubiegłorocznym wzięło udział ok. 3,5 tys. osób. Głównym celem marszu jest manifestacja równości wszystkich obywateli Polski wobec prawa, w tym społeczności LGBT+, do których należą geje, lesbijki, biseksualiści, osoby transpłciowe i queerowe.
Bez patronatu prezydenta
Na bielskiej paradzie nie było prezydenta miasta Jarosława Klimaszewskiego. Organizatorzy marszu wystąpili do niego, aby objął imprezę swoim honorowym patronatem, o czym witabielsko.pl pisało w artykule Marsz dla Życia i Rodziny z pomocą władz miasta. A co z Bielskim Marszem Równości? W odpowiedzi prezydent Klimaszewski poinformował, że żadne manifestacje niezależnie od celu i formuły nie otrzymają jego patronatu. W ostatnim czasie parady równości odbyły się w kilku dużych polskich miastach, m.in. w Warszawie i Poznaniu. Prezydenci Jacek Jaśkowiak czy Rafał Trzaskowski byli patronami honorowymi manifestacji.
Bielski marsz miał patronki honorowe, którymi zostały wicemarszałek Senatu Gabiela Morawska-Stanecka oraz europosłanka Sylwia Spurek. Wśród uczestników marszu byli m.in. poseł Przemysław Koperski, posłanka Magdalena Biejat oraz europoseł Łukasz Kohut. Do zebranych przemówił także sędzia Rafał Cebula ze stowarzyszenia Iustitia.
– Wszyscy mamy prawo kochać i nikt nie może nam mówić kogo mamy kochać – mówiła do zgromadzonych senator Gabriela Morawska-Stanecka. – Mam nadzieję, że już po raz ostatni pójdziemy w tym marszu prosić o równe prawa, że w przyszłym roku pójdziemy cieszyć się z tego, że w Polsce wreszcie zacznie się zmieniać, że wreszcie osoby nieheteronormatywne będą mogły zawierać małżeństwa. Że wreszcie rodziny tęczowe zostaną zauważone w tym kraju. Że mowa nienawiści i hejt na tle tożsamości płciowej będą ścigane – dodała.
Antyparada z małym zainteresowaniem
3. Bielski Marsz równości wystartował około godz. 16.30 z placu Chrobrego, aby przejść ulicami centrum Bielska-Białej na Rynek. Oprócz marszu odbyły się imprezy towarzyszące, w tym bezpłatne i anonimowe testy na obecność HCV, HIV i kiły.
W czasie gdy na placu Chrobrego rozpoczynał się marsz równości, na placu Opatrzności Bożej odmawiano różaniec przeciwko agresywnej propagandzie środowisk LGBT w Polsce. Frekwencja na tym zgromadzeniu nie dopisała, co pokazujemy w relacji na żywo zamieszczonej na profilu witabielsko.pl w Instagramie.
rok
Wreszcie namiastka normalności w tym mieście 🙂
Frekwencja raczej nie dopisała?
Wręcz przeciwnie.
„Gdzie dwóch albo trzech gromadzi się w Moje imię, tam jestem pośród nich” (Mt 18,20)
Ps.
Fajny filmik,dzięki
Jestem bardzo zadowolony, że znalazłem tę stronę . Wielu autorom wydaje się, że posiadają odpowiednią wiedzę na opisywany temat, ale często tak nie jest. Stąd też moje zaskoczenie. Jestem pod wrażeniem. Będę polecał to miejsce i częściej tu zaglądał, aby przejrzeć nowe posty.
Bardzo dziękuję za miłą opinię. Zapraszam częściej -:)