Ostatnie pożegnanie prezydenta Jacka Krywulta. Kondukt pogrzebowy w strugach deszczu ZDJĘCIA i FILM

lis 17, 2023Ludzie, Miasto

Setki osób uczestniczyły w ostatnim pożegnaniu śp. Jacka Krywulta, wieloletniego prezydenta Bielska-Białej. Mszy pogrzebowej w katedrze św. Mikołaja przewodniczył biskup Roman Pindel, obecny był bp Adrian Korczago, zwierzchnik diecezji cieszyńskiej kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Syn zmarłego prezydenta, Wojciech wyraził przekonanie, że liczna obecność bielszczan na pogrzebie jest dowodem, iż wybrał On słuszną drogę. Obecny prezydent Jarosław Klimaszewski podkreślał, że wraz ze śmiercią Jacka Krywulta skończyła się w mieście pewna epoka.

W uroczystym pożegnaniu śp. Jacka Krywulta uczestniczyli politycy, samorządowcy, urzędnicy, mieszkańcy Bielska-Białej, młodzież. Były poczty sztandarowe bielskich szkół. Przy trumnie zmarłego warty wystawiła policja, straż pożarna, straż miejska i Wojsko Polskie. Śp. Jacek Krywult spoczął w rodzinnym grobie na cmentarzu katolickim przy ul. Grunwaldzkiej.

Jacek Krywult urodził się w 1941 w Stanisławowie. W wieku czterech lat wraz z rodzicami przeniósł się do Bielska-Białej. Był absolwentem miejscowego Technikum Mechaniczno-Elektrycznego oraz Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Przez 35 lat pracował w Fabryce Aparatów Elektrycznych Apena, gdzie przeszedł wszystkie stopnie zawodowej kariery – od mistrza po dyrektora i prezesa zarządu. Był radnym Miejskiej Rady Narodowej Bielska-Białej, od grudnia 1980 jej przewodniczącym. W kwietniu 1981 roku wybrany prezydentem Bielska-Białej. Funkcję tę sprawował blisko rok, do stanu wojennego. 

Do samorządu powrócił w 2002, kiedy został wybrany na prezydenta Bielska-Białej w pierwszych bezpośrednich wyborach. Zarządzał miastem przez cztery kolejne kadencje – do roku 2018, kiedy zrezygnował z ubiegania się o fotel prezydenta na rzecz Jarosława Klimaszewskiego i objął mandat radnego. Zmarł 9 listopada 2023 w wieku 82 lat.

Na czas przemarszu konduktu z katedry na cmentarz wstrzymany został ruch na ulicach św. Trójcy, Sobieskiego, Wyspiańskiego i Grunwaldzkiej. Wyłączone z użytku są parkingi w okolicach katedry i cmentarza. Wstrzymano kursowanie niektórych autobusów miejskich, a inne skierowane na trasy objazdowe.

rok

Udostępnij
Lubię to 3
Nie lubię tego 0

1 komentarz

  1. Magda

    Żegnamy Prezydencie! Neptek który Cię zastąpił nie dorósł do tej roli. Niech Ci ziemia lekka będzie.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *