Odkrywamy Bielsko. Ślady dawnej potęgi na północ od centrum WARTO!

maj 29, 2024Ludzie, Miasto

Bielsko-bialski ośrodek przemysłowy już w XIX wieku był ważny w tej części Europy. Po obu stronach rzeki Białej działały fabryki różnych branż, dzięki którym bogacili się ludzie i dwumiasto. W najbliższą niedzielę zobaczymy, co zostało z licznych zakładów przy ulicach Podwale, Okrzei i Grażyńskiego. Mijając na co dzień te miejsca, nie zdajemy sobie sprawy, że tak niedawno miały one zupełnie inne przeznaczenie. Dla wytrwałych znajdzie się jeszcze wiele innych atrakcji.

„Na północ od centrum Bielska” – to wycieczka dla osób zainteresowanych historią industrialną. Przypomniane zostaną dawne zakłady przemysłowe ulokowane przy ulicach Podwale, Okrzei i Grażyńskiego w Bielsku. Na pewno będzie mowa o fabryce maszyn tkackich i elektromotorów Georga Schwabego (późniejsza Indukta), papierni Fijałkowskich, fabryce zapałek Kretschmera.

Poznamy wiele wątków związanych z fabryką maszyn Emila Twerdy’ego (Befama) oraz zakładów wyrobów lnianych i jutowych Braci Deutsch (późniejsze Lenko). Na pewno będzie sporo o branży metalowej: Fabryce Wyrobów Emaliowanych, fabryce śrub Bartelmuss & Suchy, fabryce maszyn Quissek & Geppert.

Jest to kontynuacja zeszłorocznej wycieczki po zapomnianych fabrykach, której trasa biegła wzdłuż bialskiego brzegu rzeki Białej. Przewodnikiem będzie Piotr Kenig, kustosz i kierownik Starej Fabryki, Oddziału Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Wycieczka organizowana w ramach projektu Stowarzyszenie Olszówka „Bielsko-Biała – miasto historycznych splotów” rozpocznie się w niedzielę, 2 czerwca o godz.10.00.

Uwaga! Obowiązują zapisy:

stowarzyszenieolszowka@gmail.com

lub SMS na numer 693 315 998

Organizatorzy proszą o podanie nazwiska i imienia. Osoby zapisane dostaną potwierdzenie wraz z podaniem miejsca zbiórki.

Będzie to drugi w tym sezonie spacer organizowany przez Stowarzyszenie Olszówka. W ub. tygodniu poznaliśmy „Historię bielsko-bialskiego węzła kolejowego”, dzięki któremu prawie 170 lat temu miasto zostało szeroko otwarte na świat, a mieszkańcy mogli szybko i wygodnie podróżować w odległe kierunki.

Stowarzyszenie Olszówka przypomina bielszczanom zapomniane karty bogatej historii Bielska-Białej. Na już szesnasty sezon wycieczkowy przygotowało cykl szesnastu wycieczek. Projekt „Bielsko-Biała – miasto historycznych splotów” wpisuje się w strategię miasta z okazji kandydowania do miana Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Jak tłumaczy Jacek Zachara, twórca projektu, splot dwóch niegdyś odrębnych miast, które przez wieki należały do różnej państwowości, a także regionów historycznych – Śląska i Małopolski, gwarantuje większą atrakcyjność miejsca.

Projekt realizowany ze środków z akcji 1,5 proc. dla Stowarzyszenia Olszówka – Organizacji Pożytku Publicznego jest dofinansowany przez Gminę Bielsko-Biała. Jego patronem jest Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne.

bb

Udostępnij
Lubię to 1
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *