Nowa rzeźba na bajkowym szlaku w Bielsku-Białej. Rozpoczęła się trzydniowa zabawa! ZDJĘCIA i FILM

wrz 1, 2023Miasto

Międzypokoleniową paradą w stylu lat 70. rozpoczęły się dziś tegoroczne Dni Bielska-Białej. Barwny pochód różnych pokoleń bielszczan przeszedł po godz. 10 z placu Chrobrego na plac Ratuszowy. W drodze zatrzymał się obok pomnika Reksia przy ul. 11 Listopada, gdzie odsłonięto ławeczkę z postacią Lechosława Marszałka, twórcy sympatycznego pieska.

Przedszkolacy i seniorzy dominowali w kolorowym pochodzie, który dziś rano zainaugurował Dni Bielska-Białej 2023. Kolumna w strojach z lat 70. (relacja filmowa TUTAJ) przeszła z placu Chrobrego na plac Ratuszowy, zatrzymując się na skwerku z pomnikiem Reksia, gdzie odsłonięto ławeczkę z postacią Lechosława Marszałka, twórcy sympatycznego pieska z popularnych kreskówek.

Ławeczka z brązu

Odsłonięcia ławeczki dokonali wdowa po artyście Helena Filek-Marszałek oraz prezydent Jarosław Klimaszewski, którzy chwilę później przysiedli na nowej ławeczce w centrum Bielska-Białej ku uciesze licznych fotografów.

Twórcą ławeczki jest prof. dr hab. Wiesław Koronowski z Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Autor postaci Reksia utrwalony w brązie siedzi po prawej stronie ławeczki i spogląda na figurkę Reksia przy fontannie. Oparciem ławeczki jest taśma filmowa, która z obu stron przedstawia postać Reksia w różnych pozach.

Miasto zaczęło świętować

Ławeczka z brązu, na której siedzi twórca Reksia jest kolejnym pomnikiem na bajkowym szlaku, który tworzą niewielkie rzeźby bohaterów kreskówek wyprodukowanych w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Filmy animowane z przygodami Reksia powstawały w latach 1967-1988. Lechosław Marszałek zrealizował 18 z 65 filmów animowanych o jego przygodach. Zmarł 26 marca 1991 w Bielsku-Białej.

Miasto rozpoczęło świętowanie. Kulminacyjnym punktem dzisiejszego dnia będzie koncert zespołu Boney M. na świeżo zmodernizowanym placu Wojska Polskiego (godz. 20.00). Szczegółowy program tegorocznego święta miasta przedstawiamy w artykule PROGRAM DNI BIELSKA BIAŁEJ 2023: Trzy dni zabawy na koniec wakacji. Wszystkie pary tańczą!

bb

Udostępnij
Lubię to 2
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *