W nowej siedzibie Teatru Lalek Banialuka będą trzy sale na spektakle: główna z 213 miejscami, mała na 101 miejsc i kameralna na 108 miejsc. Na dachu nowej Książnicy Beskidzkiej będzie kawiarnia i otaczający ją ogród. Fasady budynków zostaną pokryte siatką perforowaną dla uzyskania efektu transparencji. W projekcie są dwie strefy parkingowe – naziemna na około 50 miejsc oraz parking podziemny na około 100 miejsc.
Wizja nowej siedziby Teatru Lalek Banialuka oraz oddziału Książnicy Beskidzkiej powstała w ramach konkursu ogłoszonego przez miasto Bielsko-Biała przy współpracy z bielskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Przyczyną ogłoszenia konkursu była potrzeba stworzenia i udostępnienia miejsca dla teatru, gdyż jego siedziba przy ul. Mickiewicza nie daje szansy na rozwój tej instytucji.
Zaproszenie do negocjacji
Wybrana lokalizacja, której dotyczy koncepcja projektowa, to teren należący do miasta położony w rejonie ulic PCK i Broniewskiego w pobliżu stacji PKP Bielsko-Biała Lipnik. Na konkurs wpłynęły 33 prace architektów z kraju i zagranicy. W poniedziałek zwycięzcy i wyróżnieni spotkali się z samorządowcami. Obecni byli przedstawiciele SARP, członkowie sądu konkursowego, dyrektorzy zainteresowanych instytucji kultury oraz mieszkańcy (piszemy o tym w artykule Białe klocki w Bielsku-Białej. Urzędnicy chcą uszczęśliwić mieszkańców osiedla Grunwaldzkiego ZDJĘCIA).
W konkursie przyznano cztery równorzędne wyróżnienia honorowe i nagrody, w tym nagrody finansowe. Pierwszą nagrodę w wysokości 50 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki odebrał zespół projektowy P2PA z Wrocławia. Pracownia, która powstała w 2020 roku, skupia się na projektowaniu instytucji publicznych.
Przejście z teatru na dworzec
Jak mówił architekt Jakub Podgórski z P2PA, projekt odchodzi od klasycznego układu foyer /sale /strefa zaplecza na rzecz alternatywnego rozmieszczenia sal, gdzie foyer znajduje się na środku między trzema salami – główną z 213 miejscami, małą na 101 miejsc i kameralna na 108 miejsc. Na pierwszym piętrze teatru znajdą się administracja, garderoby, pokoje gościnne i pracownie. Drugie piętro zajmie studio nagrań.
Obok teatru stanie drugi budynek, czyli Książnica Beskidzka. W projekcie hol otaczają dwie przestrzenie głównej wypożyczalni. Na dachu jest kawiarnia i otaczający ją ogród. W zamyśle foyer teatru przelewa się na plac łączący oba budynki i trafia do holu biblioteki. W pobliżu znajdują się przystanek kolejowy PKP Lipnik i plac targowy. Plac między dwoma budynkami służy jednocześnie jako plac przed dworcem, zapewniając wejście z niego do obu instytucji.
Przestrzeń została tak zaprojektowana, aby z biblioteki można było iść do teatru i na dworzec lub odwrotnie. Fasady budynków będą pokryte siatką perforowaną dla uzyskania efektu transparencji. Jednym z kluczowych warunków konkursu na koncepcję architektoniczną było uwzględnienie funkcji targowej kompleksu (o wątpliwościach mieszkańców i kupców w związku z inwestycją piszemy w artykule Białe klocki w Bielsku-Białej. Urzędnicy chcą uszczęśliwić mieszkańców osiedla Grunwaldzkiego ZDJĘCIA).
Parkingi dla pracowników i mieszkańców
W projekcie są dwie strefy parkingowe – naziemna na około 50 miejsc oraz parking podziemny na około 100 miejsc, który połączy oba obiekty. Bezpośrednio z parkingu będzie można windą czy klatką schodową dostać się do biblioteki i teatru. Obie strefy będą parkingami ogólnodostępnymi zarówno dla użytkowników instytucji, jak i dworca i mieszkańców. Od strony ul. Broniewskiego architekci zaprojektowali deptak.
Szacunkowy koszt inwestycji planowany na podstawie pracy konkursowej wynosi 100 mln zł netto z terminem realizacji w 2029 roku. Budowa Banialuki jest wpisana do oferty konkursowej organizacji Europejskiej Stolicy Kultury w Bielsku-Białej w 2029 roku.
bb
Na zdjęciu głównym: inwestycja ma powstać m.in. na terenie targowiska przy ul. Broniewskiego
0 komentarzy