Niemiecka wyspa językowa w Bielitz – nowe fakty. Mało znana historia Bielska ZDJĘCIA

kwi 30, 2024Ludzie, Miasto

„Klein-Wien – Eine deutsche Sprachinsel in Österreichisch Schlesien. Bielitz und sein letzter deutscher evangelischer Pfarrer” – to tytuł książki o Bielsku wydanej w ub. roku w Berlinie. Jej autorem jest bielszczanin prof. Gero Vogl, który w oparciu o wspomnienia ostatniego niemieckiego pastora bielskich protestantów dra Richarda Ernsta Wagnera prezentuje mało znaną historię Bielska z czasów przedwojennych i wojennych. Na spotkanie z profesorem Voglem zaprasza Uniwersytet Bielsko-Bialski.

Prof. Gero Vogl urodził się w 1941 roku w Bielsku (niem. Bielitz). Po ukończeniu studiów w Wiedniu jako specjalista w zakresie fizyki eksperymentalnej prowadził działalność naukowo-badawczą w Uniwersytecie Technicznym w Monachium, a następnie w Uniwersytecie w Berlinie i Uniwersytecie Wiedeńskim.

Dziadek profesora, dr Richard Ernst Wagner w latach 1914-1945 pracował jako bielski pastor i był postrzegany jako wyjątkowa osobowość. Zmarł śmiercią tragiczną 3 sierpnia 1945 w Obozie „Zgoda” w Świętochłowicach. Pozostawił po sobie kilka ważnych dzieł o dużych walorach historycznych, w tym monografię Bielskiego Syjonu „Der Bielitzer Zion” (Bielsko, 1921) oraz „Kronikę Bielska i Białej” (Das Buch der Bielitz-Bialaer Chronika, Bielsko 1932).

Na zdjęciu: dr Gero Vogl

Posiłkując się zapiskami i wspomnieniami swojego dziadka, prof. Gero Vogl napisał książkę „Klein-Wien – Eine deutsche Sprachinsel in Österreichisch Schlesien. Bielitz und sein letzter deutscher evangelischer Pfarrer” (Mały Wiedeń – Niemiecka Wyspa Językowa na Śląsku Austriackim. To mało nam znana historia Bielska z czasów przedwojennych i wojennych. W przyszłym roku Wydawnictwo Naukowe UBB planuje wydać polską edycję tej publikacji.

Na zdjęciu: pastor Richard Wagner

W piątek, 10 maja w godz. 10.00-12.00 odbędzie się otwarte spotkanie dyskusyjne z profesorem Voglem (sala L323 budynku L Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego przy ul. Willowej 2). Do udziału zaproszeni są wszyscy, którzy interesują się historią naszego miasta i regionu. Spotkanie z prof. Voglem będzie prowadzone w języku niemieckim, ale z dostępem do równoległego tłumaczenia na język polski. Będzie możliwość zadawania pytań i prowadzenia dyskusji w języku angielskim oraz polskim.

Organizatorami spotkania są Rada Dyscypliny Naukowej Literaturoznawstwo Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego oraz Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne.

bb

Udostępnij
Lubię to 11
Nie lubię tego 0

1 komentarz

  1. Starsza Bielszanka

    Czekamy na ciekawe spotkanie

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *