Film o Marii Koterbskiej, wielkiej bialskiej artystce estradowej uzyskał dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Teraz jej syn, Roman Frankl zwrócił się z apelem do mieszkańców Bielska‑Białej, aby podzielili się wspomnieniami o jego mamie oraz zbiorami z prywatnych archiwów. Twórcy filmu chcą, aby był on dziełem wspólnym, wzbogaconym o niepublikowane dotąd materiały.
Maria Koterbska urodziła się 13 lipca 1924 roku w Białej w rodzinie zasłużonej dla polskiego życia muzycznego i teatralnego. Oficjalnie zadebiutowała na estradzie podczas wieczoru sylwestrowego w 1949 roku w Katowicach. Jej dorobek piosenkarski to ponad 1,5 tys. utworów. W 1994 roku otrzymała tytuł zasłużonego dla Bielska‑Białej. Zmarła 18 stycznia 2021.
Jej piosenki nuciła cała Polska. Pierwsza dama polskiego swingu na stale zapisała się w historii polskiej muzyki, ale ma też piękną kartę w dziejach Bielska-Białej. Teraz powstaje film, który ma przypomnieć jej sylwetkę jako artystki i człowieka. Jego twórcy zapowiadają, że nie chcą tworzyć pomnika Marii Koterbskiej, ale pokazać ją taką, jaka była naprawdę.

Zdjęcie: Jacek Kachel / Wydział Prasowy UM w BB
Realizacji filmu pt. Maria. Miłość jej życia podjął się reżyser Maciej Kozłowski. W proces powstawania filmu włączył się syn artystki Roman Frankl, który zwrócił się z apelem do mieszkańców Bielska‑Białej, aby podzielili się wspomnieniami o jego mamie oraz zbiorami z prywatnych archiwów dotyczącymi artystki.
Osoby chcące pomóc w tworzeniu filmu mogą przesyłać informacje na adres e‑mail: mariakoterbska@gmail.com lub kontaktować się telefonicznie pod nr 530 18 88 13.
bb

0 komentarzy