Najnowszy krzyk techniki w Bielsku-Białej. Wiemy, kiedy zacznie działać

kwi 4, 2023Miasto

Bielska komunikacja miejska przechodzi późną rewolucję. W autobusach montowane są kasowniki mobilne, dzięki którym każdy podróżny będzie mógł kupić bilet na przejazd. Urządzenia pobierające opłatę za pośrednictwem karty zbliżeniowej, telefonu lub zegarka działają z powodzeniem u wielu polskich przewoźników. W Bielsku-Białej to najnowszy krzyk techniki. Jak dowiedziało się witajbielsko.pl, hit nie zastąpi dotychczasowych kasowników na bilety w wersji papierowej.

Jak pewnie zdążyliście zauważyć, w większości naszych pojazdów pojawiło się ponad 100 sztuk nowych, intrygujących elementów. Kasowniki mobilne – bo o nich mowa – są na etapie wdrażania. Kończymy prace instalatorskie, lecz przed nami skomplikowane i wnikliwe testy – poinformował przewoźnik na swoim profilu w Facebooku.

Dostawcą jest polska spółka

Na prośbę witajbielsko.pl MZK wyjaśnia, że kasowniki mobilne są obecnie w procesie testów akceptacyjnych. Jak przekonują w spółce, to bardzo wnikliwa i skomplikowana procedura nakierunkowana przede wszystkim na kwestię bezpieczeństwa. Faza testowa polega także na odpowiedniej kalibracji urządzeń.

Za montaż i wdrożenie systemu kasowników mobilnych w autobusach MZK odpowiada polska spółka Mera Systemy, która w połowie ub. roku wygrała przetarg ogłoszony przez bielski Ratusz. Docelowo zostanie w nie wyposażona cała flota autobusów obsługująca linie miejskie. Obecnie MZK oczekuje na ostatnie 28 sztuk tych urządzeń do zamontowania w 26 pojazdach, w tym dwóch przegubowych, gdzie będą po dwa kasowniki. Ostatnie urządzenia mają pojawić się w autobusach w najbliższych dniach.

Łącznie Mera dostarczy do Bielska-Białej 176 mobilnych kasowników i 25 czytników kontrolerskich. Pasażer po wejściu do pojazdu wybiera liczbę i rodzaj biletów, które chce zakupić, a następnie przykłada do kasownika kartę, telefon lub zegarek. Kasownik poinformuje go o przeprowadzeniu transakcji. Bilet ma formę wirtualną i jest przypisany do środka płatniczego, z którego korzystamy. W razie przesiadki na inną linię pasażer nie musi ponownie zbliżać karty do kasownika w kolejnym pojeździe.

Mniej więcej za miesiąc

Kiedy nowe kasowniki zaczną sprzedawać bilety? W MZK poinformowano nas, że nastąpi to po zakończeniu procesu testowego. – Zaczną działać mniej więcej za miesiąc – precyzuje Hubert Maślanka, prezes MZK w Bielsku-Białej. – To są bardzo wrażliwe urządzenia pod względem zabezpieczeń i dlatego, zgodnie z harmonogramem odbiory trochę potrwają – zapewnia.

Łączny koszt zakupu i wdrożenia kasowników wyniósł prawie 3,2 mln zł netto. Na tę kwotę składają się: nowy kanał dystrybucji biletów okresowych e-sklep, kasowniki mobilne oraz system zarządzającym tymi kanałami oraz system zarządzający kontrolą biletową wraz ze zintegrowanymi, zewnętrznymi aplikacjami mobilnymi. Spółka Mera Systemy dostarczyła aplikację webową umożliwiającą zakup biletów okresowych za pośrednictwem sklepu internetowego. W razie kontroli w autobusie podróżni okażą bilet w telefonie w formie kodu QR. 

Montowane obecnie w autobusach nowoczesne kasowniki to dodatkowe urządzenia, które nie zastąpią dotychczasowych na bilety w wersji papierowej. Te będą nadal służyły pasażerom.

Robert Kowal

Udostępnij
Lubię to 5
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *