Najlepsza okazja giełdy staroci w Bielsku-Białej. Kot z porcelany za jedyne 800 PLN! ZDJĘCIA i FILM

lut 17, 2024Miasto

Mimo kapryśnej pogody i siąpiącego deszczu dzisiejsza giełda staroci w Bielsku-Białej odbywa się przy dużej frekwencji zarówno sprzedawców, jak kupujących. Jak zwykle, na placu można kupić i sprzedać prawie wszystko. Rewelacją tej edycji jest kot z porcelany. Sprzedawca ze Śląska zażądał za niego 800 zł. Tani nie jest, ale czy w ogóle istnieją takie tanie koty?!

Na sobotni targ staroci w Bielsku-Białej zjeżdżają ludzie z całego województwa śląskiego i okolic. Jarmark odbywa się raz w miesiącu i cieszy się ogromnym powodzeniem wśród wystawców i kupujących. Tak było także dzisiaj mimo kapryśnej pogody i siąpiącego deszczu.

Na stoiskach znaleźć można ciekawe bibeloty, zegary, zegarki, porcelanę, szkło, lampy, klosze, biżuterię, obrazy, książki, militaria, wyroby rzemiosła artystycznego, numizmaty, pocztówki, aparaty fotograficzne, płyty winylowe, figury z brązu i narzędzia ślusarskie, a nawet meble. Na jednym ze stoisk odkryliśmy czarno-białego kota z porcelany, za którego właściciel zażądał… 800 zł. Dlaczego tak drogo?

Okazuje się, że wcale nie jest drogo. Piękna rzeźba wykonana z wysokiej jakości porcelany opatrzona jest sygnaturą renomowanej manufaktury Goebel. Sprzedawca twierdzi, że kot do kolekcji pochodzi prawdopodobnie z lat 50. lub 60. ub. wieku. – Jeśli przytrafi mi się taka rzecz, jak ta, znam kolekcjonerów, którzy przyjadą dla niej z drugiego krańca Polski – mówi mężczyzna, który na bielską giełdę przybył z Mikołowa.

Dobry biznes robi się w Bielsku-Białej? – pytam. – My tu nie przyjechaliśmy proszę pana dla biznesu. Wszyscy jesteśmy zarażeni kolekcjonerstwem. Czasami jest tak, że komuś do kolekcji brakuje tej jednej, jedynej sztuki. Miałem już zbieraczy z Gdańska, którzy potrafili przyjechać setki kilometrów dla takiej wyjątkowej rzeczy – przekonuje sprzedawca. Stojące obok kolekcjonerskiego kota figurki innych zwierząt to – jak słyszę – „kawaleria”. Np. kawaleryjską kaczkę wyceniono na jedyne 55 zł.  

Porcelana marki Goebel zachwyca niezmiennie od ponad 150 lat. Niezwykłe przedmioty z porcelany i szkła zdobią reprodukcje dzieł największych artystów: Claude Moneta, Carla Larssona, Burtona Morrisa, Gustawa Klimta, Alphonse Muchy, Romero Britto czy Vincenta van Gogha. Wytwórnia korzysta z najwyższej jakości szkła i porcelany. Do każdego przedmiotu dołączany jest certyfikat autentyczności.

Pierwsza giełda staroci na zrewitalizowanym placu Wojska Polskiego odbyła się we wrześniu ub. roku. Tłum wystawców i kupujących był najlepszym dowodem, że bielszczanie czekali na taką imprezę. Kolejne giełdy zaplanowane są na każdą trzecią sobotę miesiąca. Najbliższa odbędzie się 16 marca.

bb

Udostępnij
Lubię to 2
Nie lubię tego 0

2 komentarze

 1. kazimierz

  Ósme cudo świata. Cała moja renta!

  Odpowiedz
 2. Lucyna Grabowska

  SUPER pomysł z giełdą staroci -jestem kolekcjonerką/żabki i dzwoneczki ,
  Może coś znajdę dla siebie? Lucyna

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *